Tradycyjnie poprzedza ona uroczystość ku czci patrona Argentyny, obchodzoną 7 sierpnia.
„Ze św. Kajetanem czcimy miłosierdzie Boga wobec najbardziej potrzebujących”. Tak brzmi hasło tegorocznej wielkiej nowenny ku czci tego świętego, która rozpoczęła się w Argentynie. Tradycyjnie od 29 lipca do 6 sierpnia w wielu sanktuariach tego kraju trwa z udziałem hierarchów z różnych diecezji ta szczególna modlitwa, przygotowująca do centralnej uroczystości patronalnej. Odbędzie się ona 7 sierpnia pod przewodnictwem arcybiskupa Buenos Aires kard. Mario Aurelio Poliego w parafii św. Kajetana w stołecznej dzielnicy Liniers.
W ubiegłym roku o obchodach tych nie zapomniał Papież Franciszek, który przesłał licznym pielgrzymom specjalne wideoprzesłanie. Prosił ich w nim, by otworzyli się na najbardziej potrzebujących, jednak nie sami, ale zawsze z Jezusem i ze św. Kajetanem. Tamte słowa Ojca Świętego stały się inspiracją do podkreślenia tego konkretnego wymiaru w haśle tegorocznej nowenny.
Każdy z kolejnych dni poświęcony jest jakiejś szczególnej intencji. Wierni i pątnicy modlą się o Bożą sprawiedliwość, miłosierdzie dla chorych, radość, życie wieczne dla zmarłych. Św. Kajetan jest w Argentynie czczony jako patron chleba i pracy. Tegoroczne uroczystości ku jego czci są tym bardziej wymowne, biorąc pod uwagę widmo bankructwa finansowego, jakie stanęło w tych dniach nad krajem. 6 sierpnia, w wigilię uroczystości świętego, ulicami stolicy Argentyny przejdą procesje z jego figurą. Po kilkugodzinnym czuwaniu w sanktuarium św. Kajetana w Buenos Aires odprawiona zostanie o północy pierwsza Msza odpustowa.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.