Franciszek solidaryzuje się i interweniuje

W związku z nasilającym się konfliktem izraelsko-palestyńskim Ojciec Święty osobiście zatelefonował m. in. do prezydentów Szimona Peresa i Mahmuda Abbasa.

Reklama

Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek wyraził obu przywódcom niepokój w związku z sytuacją w strefie Gazy, zwłaszcza gdy chodzi o rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych oraz pogłębiający się kryzys humanitarny. Zapewnił o modlitwie w intencji pokoju w Ziemi Świętej, którą podejmuje także cały Kościół. „Papież wskazał swoim rozmówcom, których uważa za ludzi pokoju, na potrzebę modlitwy i zaangażowania wszystkich stron konfliktu, jak też innych przywódców politycznych, w położenie kresu wszelkiej wrogości, oraz wypracowania rozejmu, pokoju i pojednania serc” – czytamy w watykańskim oświadczeniu.

Radio Watykańskie poinformowało dziś także o mailu, którego wysłał papież do proboszcza jedynej parafii katolickiej w Strefie Gazy.

„Drogi Bracie! Otrzymałem wiadomość przez ks. Mario Corniolego. Jestem blisko ciebie, sióstr i całej wspólnoty katolickiej. Towarzyszę wam moją modlitwą i bliskością. Niech Jezus was błogosławi i Matka Boża was strzeże. Z braterskim pozdrowieniem! Franciszek”. To właśnie treść wspomnianego maila, którego Franciszek wysłał do o. Jorge Hernandeza. Wiadomość dotarła do odbiorcy 17 lipca, tuż przed zakończeniem tzw. rozejmu między walczącymi stronami i rozpoczęciem ofensywy lądowej wojsk izraelskich na tym terenie.

Papież podkreślił w ten sposób swoją solidarność z liczącą 200 osób wspólnotą katolików w Gazie, która znalazła się pośrodku trwających tam od kilku dni nasilonych działań zbrojnych. W środę 16 lipca 3 rakiety izraelskie zniszczyły dom stojący naprzeciw kościoła. Po rozpoczęciu izraelskiej operacji militarnej przeniesiono tam wspólnotę Sióstr Misjonarek Miłości, 28 niepełnosprawnych dzieci i dziewięć starszych kobiet. Przed ostrzałem dom został jednak ewakuowany. To do tej wiadomości nawiązał w swoim mailu Papież.

„Po południu, po godzinie 17:00, trzy pociski zniszczyły budynek bardzo blisko parafii. Wcześniej otrzymaliśmy telefon z Izraela wzywający do opuszczenia naszych domów. Wszyscy zostali przeniesieni na teren parafii, ponieważ tam miejsce było bezpieczniejsze – powiedziała s. Laudis, jedna z pracujących tam misjonarek. Jak poinformowały źródła patriarchatu łacińskiego Jerozolimy, w kościele w Gazie podjęto wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu w intencji wzajemnego pojednania, sprawiedliwości i pokoju.

„Gdy tylko ojciec Jorge otrzymał wiadomość od Papieża, od razu przekazał ją swym parafianom – mówi ks. Mario Cornioli. - Te słowa dodały otuchy i odwagi nie tylko wspólnocie łacińskiej liczącej 160 osób, ale wszystkim chrześcijanom, także prawosławnym. Ojciec Jorge poinformował, że Papież otacza ich wszystkich modlitwą i że o nich nie zapomniał. To przywróciło nadzieję, a nawet dało iskrę radości. Dla mieszkańców Gazy, która przecież wciąż jest ostrzeliwana, świadomość tego, że Franciszek jest z nimi, ma ogromne znaczenie. W szpitalach brakuje miejsca, jest coraz więcej ofiar. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Także na terenie szkoły parafialnej, należącej do patriarchatu, przyjmowani są uchodźcy. Apelujemy do świata, by powstrzymał dokonującą się masakrę”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7