Franciszek: Miłosierdzie drogą pokoju

Na konieczność przebaczenia, by samemu doświadczyć miłosierdzia prowadzącego do pokoju w naszych sercach i w świecie, wskazał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Podkreślił, że aby być miłosiernymi, musimy uznać swój grzech i poszerzyć serce, sprawić, by było ono wielkoduszne.

W swojej homilii papież Franciszek odniósł się do słów zawartych w dzisiejszej Ewangelii (Łk 6,36-38): "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny". Zaznaczył, że niełatwo nam zrozumieć postawę miłosierdzia, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do osądzania. Z natury nie zostawiamy miejsca na zrozumienie drugiej osoby i na miłosierdzie. Wymaga ono natomiast dwóch rzeczy: poznania siebie, uznania swego grzechu oraz poszerzenia serca, aby było ono wielkoduszne.

Mówiąc o skrusze i uznaniu swego grzechu Ojciec Święty zaznaczył, że postawa taka prowadzi do Bożego miłosierdzia i przebaczenia. Trzeba jednak wstydzić się z powodu popełnionych grzechów. Ten wstyd jest łaską, bo nie jest łatwo powiedzieć: "Zgrzeszyłem". Papież zauważył, że często usprawiedliwiamy swoje grzechy i zrzucamy winę na innych, jak to czynili nasi prarodzice, Adam i Ewa, zapominając, że to my dopuściliśmy się grzechu, zapominając o naszej odpowiedzialności. Jeśli natomiast uznamy swój grzech, to łatwiej jest nam być miłosiernymi, bo sami doświadczamy ogromu Bożego miłosierdzia zgodnie z tym, jak modlimy się codziennie: "Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".

Następnie Ojciec Święty wskazał, że aby być miłosiernym, trzeba poszerzyć serce, gdyż serce egoistyczne nie jest zdolne do miłosierdzia. Dodał, że dzisiejsza Ewangelia wskazuje, czym jest serce otwarte: "«Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane». To właśnie jest hojność serca. A co będzie wam dane? - «Miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze». Jest to obraz osób, które chciały wziąć pszenicę w fartuch i poszerzyły fartuch, aby dostać więcej, jak najwięcej ziarna. Jeśli masz serce szerokie, wielkie, możesz dostać więcej" - zaznaczył Franciszek.

Papież podkreślił, że serce wielkie nie potępia, ale wybacza, zapomina, bo Bóg zapomniał moje grzechy, Bóg przebaczył mi moje grzechy. Poszerzenie serca, to piękne! Bądźcie miłosierni! - zachęcił papież.

"Miłosierni mężczyzna i kobieta mają wielkie serce: zawsze tłumaczą innych i myślą o swoich grzechach" - powiedział Franciszek, wskazując, że to właśnie jest droga miłosierdzia, o którą musimy prosić.

Dodał, że jeśli każdy z nas, wszystkie narody, osoby, rodziny przyjmą taką postawę, to nastanie pokój na świecie i w naszych sercach, gdyż miłosierdzie niesie nam pokój.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCISZEK

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6