Przed wyniesieniem do grona świętych Jana Pawła II w kraju widać ożywienie. Ale nie w mieście św. Kingi. Ono nie obudziło się z letargu, bo od 15 lat żyje świętymi.
Na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę. – Papież przyjechał tu dla św. Kingi. Ona przyprowadziła go do naszego miasta – przyznaje Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
Bądź nam patronką
Samorząd Starego Sącza, w 15. rocznicę kanonizacji św. Kingi stara się, by Pani Sądecka została patronką miasta. – To wiąże się m.in. z kwestią uporządkowania urzędowej symboliki naszego grodu, ale również z postacią Jana Pawła II – mówi Jacek Lelek. Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną obrania św. Kingi patronką miasta. – Akceptacja tego wniosku przez Kościół byłaby potwierdzeniem tego, co wszyscy od 700 lat tu wiedzą, że św. Kinga opiekuje się nami wszystkimi – dodaje burmistrz.
Rekolekcje pod ołtarzem
Kanonizacja Pani Sądeckiej 15 lat temu odbyła się przy ołtarzu postawionym na sądeckich błoniach. – To jest jedyny w Polsce ołtarz, który po papieskiej celebrze pozostał w tym samym miejscu i niezmieniony – informuje ks. dr Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. W ciągu minionych lat zorganizowano przy ołtarzu Muzeum Jana Pawła II z unikatowymi pamiątkami. Obok wyrósł Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Opoka”. – Każdy, kto przewija się przez ten dom, spotyka się duchowo z Janem Pawłem II, bo bazujemy tu na nauczaniu papieża Polaka i przybliżamy jego osobę. W starszych ożywiamy wspomnienia, młodych uczymy, bo oni nie pamiętają papieża Polaka – mówi ks. Piotr Adamczyk, rekolekcjonista domu.
Dziś, po 15 latach od wizyty papieża w Starym Sączu, do ołtarza i do „Opoki” przyjeżdża rocznie prawie 200 tys. ludzi. – Większość z nich ogląda pamiątki, wzrusza się przy nich. Mamy nadzieję, że one prowokują też do tego, by zadawać sobie pytanie, co zostało ze spotkań z Janem Pawłem II w moim życiu – dodaje ks. Adamczyk. Wizyta w Starym Sączu – choćby krótka – przy ołtarzu to rekolekcje.
Dom dla rodziny
Stary Sącz był i pozostał małym miastem, ale z potencjałem. – Nasze Centrum promuje turystyczną markę miasta, niezwykłego miejsca, podobnie jak promujemy styl uprawiania turystyki wg Jana Pawła II. To styl, który łączy podziw dla dzieła stworzenia, samego Stwórcy, ale też solidarność, otwarcie na drugiego człowieka – mówi ks. Kokoszka. – W roku kanonizacji współpracujemy przy organizacji dość spektakularnego, dorocznego, ale tym razem trzydniowego Diecezjalnego Święta Rodziny przy papieskim ołtarzu – informuje J. Lelek. Centrum planuje raz w miesiącu organizować „Niedzielę dla rodziny”. – Chcemy, żeby ludzie tu przyjeżdżali, uczestniczyli w Mszy św., zjedli obiad, wysłuchali jakiejś prelekcji, bawili się z dziećmi, rozegrali sportowe konkurencje, wzięli udział w pikniku. Żeby czuli się tu jak w domu – mówi ks. Adamczyk. W roku kanonizacji bł. Jana Pawła II Stary Sącz będzie pewnie przeżywał znów wielkie oblężenie. – Wizyta papieża 15 lat temu była dla nas ogromnym wyróżnieniem i wydarzeniem, które się pewnie nie powtórzy. Ale nie jest niczym przebrzmiałym. To ciągle w nas i mieście żyje – podkreśla burmistrz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.