Nie ma chrześcijanina bez rachunku sumienia

Papież podkreślił, że rachunek sumienia jest niezbędny, by żyć po chrześcijańsku. Musimy sobie powiedzieć prawdę, nawet jeśli nie jest to łatwe, bo zawsze usiłujemy się wybielić – powiedział Franciszek odwiedzając wieczorem parafię św. Tomasza Apostoła w dzielnicy Infernetto w południowo-zachodniej części Wiecznego Miasta.

W homilii papież zachęcił do uważnego rachunku sumienia. Myślenia nie tyle, czy moja dusza jest czysta lub brudna, lecz co znajduje się w moim sercu, a o czym nikt inny nie wie, powiedzenia sobie prawdy. Przypomniał wypowiedziane przed modlitwą „Anioł Pański” słowa przestrzegające przed oszczerstwem i plotkowaniem, które może zabijać. Wskazał także na konieczność postawy przebaczenia dla tych, którzy nas obrazili. Ojciec Święty zauważył, że często nie chcemy spoglądać na prawdę o nas samych, bo jest nam wstyd, kiedy jesteśmy w sytuacji nie takiej, jakiej chciałby Pan Bóg.

„Powiedzenie prawdy o sobie samym nie jest proste! – powiedział Papież. – Ponieważ, kiedy widzimy, że coś w nas nie gra, próbujemy to ukryć. Co jest w naszym sercu: miłość? Pomyślmy: kocham moich rodziców, dzieci, mego męża, moją żonę, sąsiadów z dzielnicy, chorych? Kocham? Czy też jest w nas nienawiść? «Lubię wszystkich poza tym i tamtym». To jest nienawiść, nieprawdaż? Czy w moim sercu jest przebaczenie? Jest w nas postawa przebaczania wobec tych, którzy nas obrazili czy też chęć zemsty: «Ty mi za to jeszcze zapłacisz!»? Dobrze jest mówić sobie prawdę o nas samych i zawstydzić się, kiedy sytuacja nie jest taka, jakiej pragnąłby Bóg, kiedy nie jest dobra” - mówił w homilii.

Franciszek zachęcił wiernych parafii św. Tomasza Apostoła, by poznawali swoją duszę oraz czynili to dobro, które w nich tkwi.

Ojciec Święty spotkał się z grupami parafialnymi, dziećmi pierwszokomunijnymi, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania, rodzicami i dziećmi ochrzczonymi w minionych miesiącach, osobami starszymi, chorymi a także stowarzyszeniem rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Wyspowiadał ponadto pięcioro wiernych i spotkał się z radą parafialną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7