Rada Wydziału Teologicznego UKSW z dużym zaniepokojeniem obserwuje rozpowszechnianie się ideologii gender.
„Jednocześnie nie dostrzegamy, aby stojące za tym ośrodki opiniotwórcze w sposób pełny i niebudzący wątpliwości wyjaśniały jej podstawy, w tym także charakter podejmowanych gender studies”– czytamy w wydanym oświadczeniu.
Rada zwróciła również uwagę, że trudno za wiarygodne przyjąć tłumaczenia, iż w tego rodzaju teoriach traktuje się tylko o zapewnieniu równości prawnej kobietom, przeciwdziałaniu stosowania wobec nich przemocy, gdy równocześnie pojawiają się określone rodzaje praktyk, uderzające w dotychczasowe naukowe osiągnięcia w dziedzinie antropologii, czy też w koncepcję małżeństwa i wychowania. Rada Wydziału Teologicznego UKSW w wydanym oświadczeniu napisała również, że wprowadza się wczesną seksualizację dzieci i wymusza się na nich zachowania podważające ich naturalną płeć. Zauważono, że tego rodzaju edukacja prowadzi przede wszystkim do degradacji procesu wychowania i jego wynaturzenia.
W komunikacie zwrócono też uwagę na agresywne zachowania wobec tych, którzy podejmują debatę na temat ideologii gender. Wyrażono dezaprobatę dla ośmieszających komentarzy stanowiska biskupów, zawartego w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny w roku 2013.
Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie wyraziła pełną solidarność z nauczaniem biskupów polskich na temat ideologii gender. Za w pełni zasadne uznała stanowisko Zespołu Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN w tej sprawie.
A oto pełen tekst Oświadczenia Rady Wydziału Teologicznego UKSW z dnia 20 stycznia 2014 roku w sprawie ideologii gender:
Na podstawie § 34 pktu 5) Statutu UKSW z dnia 27 października 2011 roku Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oświadcza w imieniu społeczności Wydziału, co następuje:
Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy ostatnio rozpowszechnianie się ideologii gender. Jednocześnie nie dostrzegamy, aby stojące za tym ośrodki opiniotwórcze w sposób pełny i niebudzący wątpliwości wyjaśniały jej podstawy, w tym także charakter podejmowanych gender studies. Trudno bowiem przyjąć za wiarygodne tłumaczenia, że w tego rodzaju teoriach traktuje się tylko o zapewnieniu równości prawnej kobietom, przeciwdziałaniu stosowania wobec nich przemocy, ukazywaniu roli kultury w wychowywaniu osoby ludzkiej i w procesach społecznych, gdy równocześnie pojawiają się określone rodzaje praktyk, uderzających w dotychczasowe naukowe osiągnięcia w dziedzinie antropologii, czy też w koncepcję małżeństwa i wychowania. W sposób szczególny forsuje się teorię o dominującej roli kultury w rozwoju człowieka, przy równoczesnym podważaniu roli biologicznej płci w kształtowaniu osoby ludzkiej. Podobnie usiłuje się przyznać te same prawa, przynależne małżeństwu i rodzinie, związkom o tej samej płci, jak również przedstawić małżeństwo jako stereotyp kulturowy, zakładający przemoc mężczyzny nad kobietą. W dziedzinie wychowania dochodzi do niemającego związku z naukowymi podstawami budowania tzw. edukacji równościowej, a de facto wczesnej seksualizacji dzieci i wymuszaniu na nich zachowań podważających ich naturalną płeć oraz wynikającą z niej drogę rozwoju w kierunku nabywania tożsamości płciowej. Tego rodzaju edukacja prowadzi niechybnie do degradacji procesu wychowania i jego wynaturzenia.
Za w pełni zasadne uważamy w tym zakresie stanowisko wyrażone przez Zespół Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, oceniające tego rodzaju programy edukacyjne: „Istotnym uchybieniem proponowanych nauczycielom treści wychowania jest utożsamianie wprowadzania idei wychowania równościowego w przedszkolu z wychowaniem płciowym. Czym innym jest (…) ujawnianie dyskryminacji ze względu na płeć, obecnej w naszej kulturze, i rozważny trening zachowań prorównościowych, a czym innym wysadzanie dziecka z jego biologicznej płci i kształtowanie niechętnego stosunku do niej. Nie jest to tendencja zgodna z celami ogólnospołecznymi, gwarancjami prawnymi wychowania dzieci i dbałością o ich zdrowie psychiczne. Dziecko ma prawo do uzyskania wsparcia wychowawczego w kształtowaniu swojej tożsamości płciowej”.
Budzą w nas zdecydowany sprzeciw popierane w środkach społecznego przekazu tzw. głównego nurtu agresywne zachowania wobec osób i instytucji, głównie chrześcijańskich, podejmujących debatę na temat ideologii gender i płynących z niej zagrożeń. Widzimy w tym realne zagrożenia dla wolności słowa, gwarantowanej przez Konstytucję RP. Wyrażamy również dezaprobatę dla ośmieszających i lekceważących komentarzy stanowiska biskupów, zawartego w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny w roku 2013, w którym Episkopat wykazał realne zagrożenia płynące ze strony ideologii gender dla rozwoju człowieka, małżeństwa i rodziny. Nie jest to sposób prowadzenia rzetelnej debaty publicznej, lecz wyraźna manipulacja mająca wprowadzić w błąd opinię publiczną.
Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie wyraża pełną solidarność z nauczaniem biskupów polskich na temat ideologii gender, jak również nie traci nadziei, że dojdzie do zaprzestania rozpowszechniania błędnych teorii i praktyk zawartych w tejże ideologii.
Ks. prof. UKSW dr hab. Piotr Tomasik,
Przewodniczący Rady Wydziału,
Dziekan Wydziału Teologicznego UKSW
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.