UKSW przeciw gender

Rada Wydziału Teologicznego UKSW z dużym zaniepokojeniem obserwuje rozpowszechnianie się ideologii gender.

„Jednocześnie nie dostrzegamy, aby stojące za tym ośrodki opiniotwórcze w sposób pełny i niebudzący wątpliwości wyjaśniały jej podstawy, w tym także charakter podejmowanych gender studies”– czytamy w wydanym oświadczeniu.

Rada zwróciła również uwagę, że trudno za wiarygodne przyjąć tłumaczenia, iż w tego rodzaju teoriach traktuje się tylko o zapewnieniu równości prawnej kobietom, przeciwdziałaniu stosowania wobec nich przemocy, gdy równocześnie pojawiają się określone rodzaje praktyk, uderzające w dotychczasowe naukowe osiągnięcia w dziedzinie antropologii, czy też w koncepcję małżeństwa i wychowania. Rada Wydziału Teologicznego UKSW w wydanym oświadczeniu napisała również, że wprowadza się wczesną seksualizację dzieci i wymusza się na nich zachowania podważające ich naturalną płeć. Zauważono, że tego rodzaju edukacja prowadzi przede wszystkim do degradacji procesu wychowania i jego wynaturzenia.

W komunikacie zwrócono też uwagę na agresywne zachowania wobec tych, którzy podejmują debatę na temat ideologii gender. Wyrażono dezaprobatę dla ośmieszających komentarzy stanowiska biskupów, zawartego w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny w roku 2013.

Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie wyraziła pełną solidarność z nauczaniem biskupów polskich na temat ideologii gender. Za w pełni zasadne uznała stanowisko Zespołu Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN w tej sprawie.

A oto pełen tekst Oświadczenia Rady Wydziału Teologicznego UKSW z dnia 20 stycznia 2014 roku w sprawie ideologii gender:

Na podstawie § 34 pktu 5) Statutu UKSW z dnia 27 października 2011 roku Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oświadcza w imieniu społeczności Wydziału, co następuje:

Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy ostatnio rozpowszechnianie się ideologii gender. Jednocześnie nie dostrzegamy, aby stojące za tym ośrodki opiniotwórcze w sposób pełny i niebudzący wątpliwości wyjaśniały jej podstawy, w tym także charakter podejmowanych gender studies. Trudno bowiem przyjąć za wiarygodne tłumaczenia, że w tego rodzaju teoriach traktuje się tylko o zapewnieniu równości prawnej kobietom, przeciwdziałaniu stosowania wobec nich przemocy, ukazywaniu roli kultury w wychowywaniu osoby ludzkiej i w procesach społecznych, gdy równocześnie pojawiają się określone rodzaje praktyk, uderzających w dotychczasowe naukowe osiągnięcia w dziedzinie antropologii, czy też w koncepcję małżeństwa i wychowania. W sposób szczególny forsuje się teorię o dominującej roli kultury w rozwoju człowieka, przy równoczesnym podważaniu roli biologicznej płci w kształtowaniu osoby ludzkiej. Podobnie usiłuje się przyznać te same prawa, przynależne małżeństwu i rodzinie, związkom o tej samej płci, jak również przedstawić małżeństwo jako stereotyp kulturowy, zakładający przemoc mężczyzny nad kobietą. W dziedzinie wychowania dochodzi do niemającego związku z naukowymi podstawami budowania tzw. edukacji równościowej, a de facto wczesnej seksualizacji dzieci i wymuszaniu na nich zachowań podważających ich naturalną płeć oraz wynikającą z niej drogę rozwoju w kierunku nabywania tożsamości płciowej. Tego rodzaju edukacja prowadzi niechybnie do degradacji procesu wychowania i jego wynaturzenia.

Za w pełni zasadne uważamy w tym zakresie stanowisko wyrażone przez Zespół Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, oceniające tego rodzaju programy edukacyjne: „Istotnym uchybieniem proponowanych nauczycielom treści wychowania jest utożsamianie wprowadzania idei wychowania równościowego w przedszkolu z wychowaniem płciowym. Czym innym jest (…) ujawnianie dyskryminacji ze względu na płeć, obecnej w naszej kulturze, i rozważny trening zachowań prorównościowych, a czym innym wysadzanie dziecka z jego biologicznej płci i kształtowanie niechętnego stosunku do niej. Nie jest to tendencja zgodna z celami ogólnospołecznymi, gwarancjami prawnymi wychowania dzieci i dbałością o ich zdrowie psychiczne. Dziecko ma prawo do uzyskania wsparcia wychowawczego w kształtowaniu swojej tożsamości płciowej”.

Budzą w nas zdecydowany sprzeciw popierane w środkach społecznego przekazu tzw. głównego nurtu agresywne zachowania wobec osób i instytucji, głównie chrześcijańskich, podejmujących debatę na temat ideologii gender i płynących z niej zagrożeń. Widzimy w tym realne zagrożenia dla wolności słowa, gwarantowanej przez Konstytucję RP. Wyrażamy również dezaprobatę dla ośmieszających i lekceważących komentarzy stanowiska biskupów, zawartego w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny w roku 2013, w którym Episkopat wykazał realne zagrożenia płynące ze strony ideologii gender dla rozwoju człowieka, małżeństwa i rodziny. Nie jest to sposób prowadzenia rzetelnej debaty publicznej, lecz wyraźna manipulacja mająca wprowadzić w błąd opinię publiczną.

Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie wyraża pełną solidarność z nauczaniem biskupów polskich na temat ideologii gender, jak również nie traci nadziei, że dojdzie do zaprzestania rozpowszechniania błędnych teorii i praktyk zawartych w tejże ideologii.

Ks. prof. UKSW dr hab. Piotr Tomasik,
Przewodniczący Rady Wydziału,
Dziekan Wydziału Teologicznego UKSW

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tk
  05.02.2014 11:50
  Teraz jasno widać różnicę między UKSW i KUL. Wielkie matactwa rektora KUL nic tu nie pomogą.
 • gut
  05.02.2014 14:07
  UKSW to jest prawdziwy >Cool.< :)
 • agnostos
  06.02.2014 19:59
  agnostos
  "Uniwersytet" Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie jest godny miana swojego patrona. Stosowanie chwytów erystycznych wobec badań genderowych, polegających na przypisywaniu im bezpodstawnie znamion ideologii jest manipulacją niegodną wypowiedzi każdego człowieka. Instytucja naukowa ma w tym względzie stać na pieczy obiektywizmu. Kardynał S. Wyszyński w grobie się przewraca!
 • Smutny Miś
  14.05.2015 22:05
  Z jakim nastawieniem Rada Wydziału Teologicznego obserwuje rozpowszechnianie się mobbingu i agresji wśród pracowników administracji "dzięki" działaniu kierownictwa administracji? "Lekarzu, ulecz samego siebie?"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8