Papież spotkał się z biskupami

Z Ojcem Świętym rozmawiali biskupi metropolii poznańskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej oraz hierarchowie greckokatoliccy archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej.

Reklama

Podziękowanie za dar wiary i świętych w Polsce, wspieranie przez Kościół wszelkich inicjatyw dotyczących życia, katechizacja, sakrament pokuty i pojednania w Polsce, wizyta papieża w Polsce w 2016 r. – to główne tematy podjęte przez polskich biskupów podczas dzisiejszej rozmowy z papieżem Franciszkiem w Watykanie. „Dla wielu biskupów było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym i wielka niewiadoma. Była to serdeczna i braterska rozmowa” – powiedział KAI po spotkaniu bp Wojciech Polak.

Wypowiedź bp. Wojciecha Polaka 

Zagajeniem do rozmowy było wystąpienie prymasa Polski, abp Józefa Kowalczyka. Mówił skąd pochodzimy, z jakiej części Polski pochodzą biskupi, czym charakteryzują się nasze diecezje i jakie są problemy.

Papież spotkanie z nami rozpoczął od podziękowania za świadectwo wiary Polaków. Podkreślił, że jest to wielki dar i łaska i powiedział, że biskupi żyją w kraju, w którym jest tak wielu ludzi wierzących zaś świadectwo wiary Polaków jest bardzo potrzebne Kościołowi powszechnemu. Mówiąc o tym papież nawiązał do oglądanego przed laty filmu Andrzeja Wajdy, w którym była scena przedstawiająca zawody konne, w których wygrał ksiądz. Wspomniał też o dyskusji jaka wywiązała się po filmie na temat Kościoła w Polsce i wiary Polaków. Przekonał się wówczas jak ważne jest świadectwo kapłanów dla życia wiary, jak bardzo kapłani w Polsce są prawdziwymi świadkami wiary wobec ludzi.

Franciszek podkreślił, że kolejną łaską Boga jaką otrzymali Polacy jest dar świętych. Wymienił wiele postaci, w tym bł. Jana Pawła II i św. Faustynę. Przypomniał, ze jego zawołanie biskupie było inspirowane głoszonym przez polską świętą orędziem miłosierdzia. Papież podziękował też za zaangażowanie misyjne Kościoła i 'wielki dar misjonarzy'. Przypomniał polskich księży, zakonników i zakonnice pracujące w Argentynie.

Jednym z podjętych problemów była współczesna materialistyczna kultura, konsumpcji i posiadania przed którą musimy bronić samych siebie jako biskupi i ostrzegać przed zagrożeniami innych ludzi. Papież zwrócił uwagę jak to rzutuje na kwestię posiadania potomstwa: w kulturze dobrobytu trudno wykrzesać ofiarność na rzecz dzieci. Ze swej strony biskupi zwracali uwagę, że dla wielu rodzin w Polsce łączy się to z brakiem poczucia stabilizacji życiowej. Papież podkreślił, że w społeczeństwach, w których jest stabilizacja życiowa np. we Włoszech, fakt ten często nie wpływa na chęć posiadania dzieci. Papież zachęcał Kościół w Polsce, aby wspierał wszelkie inicjatywy dotyczące otwarcia się ludzi na życie w każdym wymiarze.

Kolejnym tematem była katecheza. Abp Stanisław Gądecki opowiedział o inicjatywie w swojej archidiecezji, gdzie 150 katechistów, po ukończeniu szkoły nowej ewangelizacji posługuje głosząc w sposób bardzo osobisty Ewangelię. Słowa swe kierują do konkretnego człowieka, w rodzinach. Metropolita poznański przypomniał też, że jest to robione na wzór brazylijski, co papieżowi tym bardziej się spodobało. Ojciec Święty podkreślił, że jest to jedno z najważniejszych zadań Kościoła, aby z Ewangelią wychodzić do każdego człowieka i robić to osobiście.

Ponadto abp Gądecki poruszył kwestię programów duszpasterskich i poprosił, aby watykańskie wytyczne dotyczące np. poświęcone rokowi życia konsekrowanego wcześniej docierały do Polski, aby nasze programy dostosowywać do tych, które proponuje Ojciec Święty. Papież bardzo żywo na to zareagował mówiąc, że jest to bardzo dobry pomysł. Papież zadał też pytanie o sakrament pojednania i pokuty w Polsce, o to czy ludzie w Polsce jeszcze się spowiadają. Biskupi zapewnili, że w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia wielu wiernych przystępuje do spowiedzi św., na co Franciszek z zadowoleniem powiedział, że jest to wielki znak nadziei. Ponadto prosił, aby Kościół w Polsce pamiętał o dobrej formacji księży, aby nie tylko mieli dobrą wiedzę, ale i też kierowali się w swej pracy przede wszystkim miłosierdziem.

Abp Gądecki podkreślał jak bardzo ważna będzie pielgrzymka Franciszka do Polski w 2016 r. z okazji Światowego Dnia Młodzieży i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prosił, aby jeśli to możliwe była przedłużona z okazji rocznicy. Papież powiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji co do tego, ale sprawa jest otwarta i można o tym rozmawiać. Ponadto dyskutowano o dużej fali migracji Polaków i wyzwań stojących przed naszym Kościołem aby zapewnić emigrantom opiekę duszpasterską.

Z dużym uznaniem papież mówił też o pracy Caritas Polska i jej zaangażowaniu w pomoc najbardziej potrzebującym. Jak bardzo Polacy są zaangażowani w działalność pomocową Ojciec Święty widzi też poprzez pracę swojego jałmużnika abp Konrada Krajewskiego. Wskazywał, że abp Krajewski musiał to wynieść ze swojego polskiego środowiska.

Z każdym biskupem papież witał się osobiście. Po powitaniu była rozmowa, która trwała 1 godz. i 20 min., czyli o wiele dłużej niż zakładano. Ani przez moment papież nie sprawiał wrażenia, że się spieszy i chce ją zakończyć. Mimo, że czas go poganiał, gdyż miał spotkanie z Drogą Neokatechumenalną. Cały czas zachęcał nas do rozmowy, pytał, czy księża biskupi chcą jeszcze o czymś porozmawiać, przez co otwierał nas na braterską wymianę zdań. W przyszłym tygodniu z papieżem Franciszkiem spotkają się jeszcze cztery grupy polskich biskupów a w najbliższy piątek cała Konferencja Episkopatu Polski. Wtedy Ojciec Święty skieruje do nich orędzie.

Dzisiaj biskupi podzieleni na trzy grupy odwiedzili też trzy Kongregacje: ds. Duchowieństwa, Edukacji Katolickiej i Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej rozmawiano m. in. o katechizacji, a w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na temat dokumentu nt. małżeństw mieszanych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama