Renegocjacja Konkordatu?

Pojawiające się po stronie polityków głosy o potrzebie renegocjacji Konkordatu są raczej głosami marginalnymi. Nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o jakiejkolwiek zmianie w tym zakresie - powiedział kard. Kazimierz Nycz w poniedziałek podczas spotkania poświęconego sytuacji Kościoła archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej przed wizytą polskich biskupów „ad limina Apostolorum” w Rzymie.

Kard. Nycz poinformował, że będzie jednym z biskupów, którzy podczas wizyty ad limina będą relacjonować w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej stan stosunków państwo-Kościół.

Jak zaznaczył, kwestie te nie będą omawiane bardzo szczegółowo w odniesieniu do sytuacji w Polsce, „natomiast będziemy mówić o ważnych tematach i sprawach w relacji państwo-Kościół na podstawie doświadczeń Kościoła powszechnego”. Za bardzo ważne uznał pozyskanie przez polskich biskupów wiedzy, jak ewentualne problemy w tych relacjach są rozwiązywanie w innych krajach. – A to akurat Stolica Apostolska, mając doświadczenie Kościoła powszechnego, zna bardzo dobrze – dodał.

Zdaniem metropolity warszawskiego, jednym z najważniejszych problemów w stosunkach państwa i Kościoła w Polsce są obecnie sprawy rodziny. Potrzebna jest „jasna odpowiedź na pytanie, co ma do zrobienia w tej dziedzinie Kościół, bo niewątpliwie ma do zrobienia bardzo dużo – w sensie kształtowania świadomości dzietności rodzin i odpowiedzialności za wychowanie – ale także co ma do zrobienia państwo – w sensie porzucenia wszystkiego, co drugorzędne i zajęcia się prawdziwą pomocą rodzinie i rodzicom wychowującym dzieci, czyli tym, co określamy jako polityka rodzinna”.

Kard. Nycz wspomniał, że poruszona zostanie zapewne także kwestia sytuacji szkolnictwa katolickiego w Polsce, szczególnie katolickich uczelni wyższych i wydziałów teologicznych na uczelniach państwowych. Zagadnienia te omawiane będą zarówno w Sekretariacie Stanu, jak i w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. – To są te tematy, które wynikają z Konkordatu, choć jak wiemy – tak to też ocenia Stolica Apostolska – generalna ocena Konkordatu po 16 latach jego realizacji jest pozytywna – zaznaczył.

Jak podkreślił, „te głosy, które się pojawiają czasem po stronie polityków o potrzebie takiej czy innej renegocjacji [Konkordatu] są raczej głosami marginalnymi”. – Myślę, że nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o tym, by przystępować do jakiejkolwiek zmiany w tym zakresie – dodał kard. Nycz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6