Papież chwali internet

Do odważnego korzystania z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych i przekazywania piękna Boga zachęcił papież w opublikowanym dziś orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Jest on obchodzony na całym świecie w maju, a w Polsce w trzecią niedzielę września - 21 września 2014 roku. Jego temat brzmi: „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”.

Ojciec Święty wskazał, że w świecie, w którym narastają różnice pomiędzy luksusem najbogatszych, a biedą najuboższych, gdzie istnieje wiele form wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa, ale i konfliktów w których łączą się przyczyny ekonomiczne, polityczne, ideologiczne i niestety także religijne, media mogą pomóc w dostrzeżeniu jedności rodziny ludzkiej. "Zwłaszcza internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar" - stwierdził Franciszek. Jednocześnie papież zauważył, że świat digitalny nie jest wolny od niebezpieczeństw, jak zamknięcie się w pewnej sferze informacji, które odpowiadają jedynie naszym oczekiwaniom i naszym ideom, albo określonym interesom politycznym i gospodarczym. Może też prowadzić do odizolowania się od naszych bliźnich.

Papież podkreślił, że po to, by wzrastać w człowieczeństwie i wzajemnym zrozumieniu konieczne jest odzyskanie poczucia refleksji i spokoju, zdolności, by zamilknąć i słuchać, by starać się cierpliwie zrozumieć drugą osobę. "Jeśli naprawdę zechcemy słuchać innych, to nauczymy się postrzegania świata innymi oczami i doceniania ludzkiego doświadczenia, tak jak się ono przejawia w różnych kulturach i tradycjach. Ale będziemy umieli także lepiej docenić wielkie wartości inspirowane przez chrześcijaństwo, na przykład wizję człowieka jako osoby, małżeństwo i rodzinę, rozróżnienie między sferą religijną a polityczną, zasady solidarności i pomocniczości oraz inne" - stwierdził Ojciec Święty.

Zastanawiając się nad tym, jak komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania, papież wskazał na przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie tylko czyni siebie bliźnim, ale troszczy się o tego człowieka, którego widzi na wpół umarłego obok drogi. Tak więc przekazywanie oznacza uświadomienie sobie, że jesteśmy ludźmi, Bożymi dziećmi, oznacza "bliskość". Zauważył, że kiedy dominującym celem komunikacji jest nakłonienie do konsumpcji lub manipulacja osobami, to mamy do czynienia z gwałtowną agresją, jak ta której doznał człowiek, który wpadł w ręce zbójców i został porzucony przy drodze. Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Stąd nie wystarczy być podłączonym do sieci, ale trzeba, by połączeniu towarzyszyło prawdziwe spotkanie. "Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochania i bycia kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji" - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że także świat digitalny może być miejscem bogatym w człowieczeństwo, dzięki sieci orędzie chrześcijańskie może dotrzeć na egzystencjalne peryferie. Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który byłby domem dla wszystkich. "Komunikacja pomaga nadać kształt powołaniu misyjnemu całego Kościoła, a sieci społecznościowe są obecnie jednym z miejsc, w których trzeba żyć tym powołaniem i odkryć na nowo piękno wiary, piękno spotkania z Chrystusem. Także w kontekście komunikacji potrzebny jest Kościół, który potrafi nieść ciepło, by rozpalać serce" - stwierdził papież.

Ojciec Święty wskazał, że trzeba umieć się włączyć w dialog z ludźmi naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię, to znaczy Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem, który umarł i zmartwychwstał, aby nas uwolnić od grzechu i śmierci. "Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga" - stwierdził w swoim pierwszym orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6