Na konieczność poczucia odpowiedzialności, służby dobru wspólnemu i prawdzie oraz czuwania nad etyką przekazu publicznych mediów zwrócił uwagę papież Franciszek podczas audiencji dla 8 tysięcy pracowników włoskiej telewizji i radia RAI w sobotę w Watykanie.
W spotkaniu w Auli Pawła VI z okazji 90-lecia włoskiego radia publicznego i 60-lecia telewizji RAI udział wzięli też przedstawiciele publicznych mediów z Europy.
W przemówieniu papież Franciszek powiedział, że osoby odpowiedzialne za te media nigdy nie powinny zapominać o obowiązkach, jakie stoją przed nimi. "Przypominam, że waszym zadaniem jest nie tylko informowanie, ale także wychowanie, a zatem służba dobru wspólnemu" - mówił papież.
"Każdy zgodnie ze swą rolą i odpowiedzialnością wezwany jest do tego, by czuwać nad wysokim poziom etycznym przekazu" - dodał.
Franciszek podkreślił, że etyczna jakość mediów jest owocem "czujnych sumień, nigdy niepowierzchownych, za to zawsze szanujących ludzi, zarówno tych, które są podmiotem informacji, jak i odbiorcami przekazu".
Papież położył nacisk na to, że zadaniem publicznego radia i telewizji jest "służba prawdzie, dobru i pięknu".
Trzeba unikać - przypomniał - tego, co "wyrządza wiele krzywdy: dezinformacji, zniesławiania, kalumni".
Franciszek apelował: "Należy zachować wysoki poziom etyczny".
Papież długo i serdecznie witał się z uczestnikami audiencji, przede wszystkimi dziećmi pracowników radia i telewizji RAI.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.