Ogólna: „Aby był promowany autentyczny rozwój gospodarczy, szanujący godność wszystkich ludzi i wszystkich ludów” i misyjna: „aby chrześcijanie różnych wyznań mogli podążać do jedności, której pragnie Chrystus”.
Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i misyjnej. Pierwsza z nich to: „Aby był promowany autentyczny rozwój gospodarczy, szanujący godność wszystkich ludzi i wszystkich ludów”. Ojciec Święty podjął tę tematykę, przyjmując 16 maja na wspólnej audiencji nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej przybyłych z czterech różnych kontynentów (Kirgistanu w Azji, Antiguy i Barbudy na Karaibach, Luksemburga w Europie i Botswany w Afryce).
„Wskazane byłoby przeprowadzić reformę finansową, która będzie etyczna i ze swej strony pociągnie za sobą reformę gospodarczą korzystną dla wszystkich – mówił Franciszek. – Wymagałaby ona jednak odważnej zmiany postępowania przywódców politycznych. Zachęcam ich, by podjęli to wyzwanie z determinacją i dalekowzrocznie, biorąc oczywiście pod uwagę specyfikę kontekstu, w jakim działają. Pieniądz ma służyć, a nie rządzić! Papież kocha wszystkich, bogatych i biednych, ale jego obowiązkiem jest przypominać w imię Chrystusa bogatemu, że musi pomagać ubogiemu, szanować go i wspierać. Papież zachęca do bezinteresownej solidarności i powrotu do etyki sprzyjającej człowiekowi w dziedzinie finansowej i ekonomicznej. Kościół ze swej strony działa zawsze na rzecz integralnego rozwoju każdego człowieka. Zachęca rządzących, by służyli naprawdę dobru wspólnemu ludności swoich krajów. Wzywa kierujących finansami, by brali pod uwagę etykę i solidarność. A dlaczegóż by nie mogli zwrócić się do Boga, by natchnął ich zamysły?”.
Papież poleca nam też intencję misyjną na każdy miesiąc. W styczniu mamy się modlić, „aby chrześcijanie różnych wyznań mogli podążać do jedności, której pragnie Chrystus”. Tak mówił o tym Franciszek, spotykając się z chrześcijanami różnych wyznań 20 marca 2013 r., w pierwszych dniach swojego pontyfikatu:
„Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, czujmy się wszyscy duchowo złączeni z modlitwą naszego Zbawiciela podczas Ostatniej Wieczerzy, z Jego prośbą: ut unum sint – «aby byli jedno». Prośmy miłosiernego Ojca, abyśmy żyli w pełni tą wiarą, którą otrzymaliśmy jako dar w dniu naszego chrztu, i abyśmy mogli o niej świadczyć swobodnie, radośnie i odważnie. To będzie nasza najlepsza służba dla sprawy jedności chrześcijan, służba nadziei dla świata wciąż jeszcze naznaczonego podziałami, konfliktami i rywalizacją. Im bardziej będziemy wierni Jego woli w myślach, słowach i czynach, tym bardziej będziemy realnie i istotnie zmierzali ku jedności”.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.