Słowacja: rok 2014 poświęcony MB Bolesnej

Rozpoczynający się dziś rok 2014 katolicy na Słowacji przeżywać będą jako Rok Matki Bożej Bolesnej. Dzisiaj we wszystkich świątyniach tego kraju czytany jest list pasterski, w którym duszpasterze informują wiernych o wyborze Patronki.

Hierarchowie słowaccy są przekonani, że wspólna i publiczna modlitwa rodzin, zwłaszcza modlitwa różańcowa, w Roku Matki Bożej Bolesnej odnowi, umocni i uświęci wzajemne więzi małżonków, rodziców i dzieci, a rodziny już zagrożone kryzysem uratuje. Ufają też, że zostaną wzmocnione i podjęte z nową siłą działania społeczne na rzecz rodziny na płaszczyźnie stanowienia prawa, pomocy charytatywnej i programów wychowawczych. 

Okazją tej nowej inicjatywy duszpasterskiej, skupionej przede wszystkim na rodzinie, jest przypadająca w tym roku 450. rocznica początków kultu Matki Bożej Bolesnej na tych terenach. W 1564 r. z wdzięczności Matce Bożej za cudowne uratowanie z kryzysu związku małżeńskiego i rodziny Angeli i Imricha Coborów, małżonek Imrich ufundował figurę w formie piety, tzn. Matki Bożej z ciałem Jezusa zdjętym z krzyża. Figura znajdująca się w świątyni w niewielkim miasteczku Šaštín /Szaszczyn/ położonym na terenie metropolii bratysławskiej była od początku i jest dzisiaj, jak podkreślają biskupi, „pociechą i źródłem duchowych mocy dla wszystkich a zwłaszcza dla rodzin”. Kult szaszczyńskiej Piety został oficjalnie potwierdzony przez Stolicę Apostolską w 1927 r. W roku 1966 Matka Boża Bolesna została ogłoszona przez Pawła VI główną patronką Słowacji, a w 1995 r. figura otrzymała papieskie korony z rąk bł. Jana Pawła II, podczas jego drugiej pielgrzymki na Słowację. 

Na patronalne święto Matki Bożej Bolesnej, Patronki Słowacji, które obchodzone jest 15 września, przygotowywany jest historyczny Akt Zawierzenia Słowackiego Narodu.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11