O rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych, Bożym spojrzeniu na człowieka i jego grzech oraz roli wspólnoty Kościoła w rodzeniu miłosiernej miłości z o. Grzegorzem Łukawskim OP rozmawia ks. Rafał Starkowicz.
W czym wyraża się ta troska?
W czasie pierwszej konferencji mówiłem, że jest coś takiego jak indywidualna historia człowieka. Wewnątrz tej historii działa Pan Bóg i do człowieka przemawia. Na ile ci ludzie odpowiedzą, nie wiemy. Ale muszę powiedzieć, że oni doświadczają ogromnej tęsknoty za sakramentami.
Czy nie jest tak, że człowiek bardziej ceni to, co w jakiś sposób stracił?
A czy to nie jest także przedziwna pedagogia Pana Boga? Właśnie przez to, że są w trudnościach duchowych, w kryzysach, Pan Bóg na nowo woła ich do wiary.
Można powiedzieć, że to jest ich Adwent?
Tak. To właśnie jest ich Adwent, oczekiwanie na przyjście Pana. Zaczynają widzieć, że ich historia ma sens. Bóg ich nie odrzuca. Nie wiemy dokładnie, jak w poszczególnych przypadkach rozwinie się ich historia. Mówię im, aby otwierali oczy, modlili się, że jest możliwe życie w przyrzeczeniach takich jak „białe małżeństwo”. To jest potężny krzyż i potężne wyrzeczenie. Ale na jednym ze spotkań ludzie bardzo narzekali na inny rodzaj odrzucenia, z którym spotykają się w Kościele.
Chodzi o taką postawę, która stwierdza, że skoro oni trwają w grzechu ciężkim, trzeba przestać się nimi zajmować? Co Kościół może im ofiarować?
Na pewno możemy im dać nadzieję. Żeby odkryli, że ich nadzieja spotyka się z obietnicą Pana Boga. Że Bóg nie przyszedł do sprawiedliwych, ale grzeszników. Mamy zejść z piedestału jako księża, zakonnicy, ojcowie, abyśmy byli bliżej człowieka. Dokładnie na to stawia papież Franciszek. Te rekolekcje odbieram także jako skierowane do mnie. Pan Bóg mnie, grzesznika, chce nauczyć miłosierdzia także wobec osób, które żyją w takich sytuacjach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.