Na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Krajowej Rady Katolików Świeckich. W odnowionej formule gremium to stanowią przedstawiciele wszystkich metropolii kościelnych w Polsce. Do ich zadań należy m.in. pobudzanie świeckich do apostolskiej aktywności w Kościele i świecie oraz kształtowanie odpowiedzialności za życie społeczne.
Delegat episkopatu Polski przy Radzie Katolików Świeckich abp Wacław Depo przypomniał, że zadaniem ochrzczonych jest zabieranie głosu w sprawach ważnych dla misji Kościoła, nie tylko doktrynalnych czy dyscypliny kościelnej. „Katolicy świeccy mają prawo i obowiązek wypowiadania się i reagowania na różnego rodzaju zjawiska czy zagrożenia, które we współczesnym świecie występują, jak chociażby obecnie sprawa ideologii gender, bardzo ważny odcinek edukacji szkolnej – powiedział metropolita częstochowski. – Katolik musi być zaangażowany w politykę, bo jest to sprawa dobra wspólnego, za które musimy odpowiadać”.
Jak rozpalić na nowo tożsamość każdego wierzącego chrześcijanina oraz jak w przestrzeni medialnej mówić o Chrystusie i Ewangelii to zdaniem członków Rady sprawy wymagające szybkiego działania? „Do tego trzeba wielkiego zjednoczenia wszystkich środowisk, konsolidacji milionów katolików świeckich, którzy są w rozproszeniu i w zasadzie ich głos nie jest słyszany – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz, dotychczasowa przewodnicząca Rady. – Słyszymy głosy celebrytów, natomiast nie słyszymy głosów milionów katolików świeckich, którzy myślą inaczej”.
Wielką inspiracją do podejmowania działań apostolskich jest nowa adhortacja Papieża Franciszka Evangelii gaudium – podkreślili członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.