Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej ma szczególną tradycję w Hiszpanii. Sięga ona już do XV stulecia. Natomiast Niepokalana jest patronką kraju od XVIII wieku.
Już w 1466 r. mieszkańcy Villalpando, miejscowości leżącej w Kastylii i León, złożyli uroczysty ślub, aby bronić i szerzyć prawdę o Niepokalanym Poczęciu Matki Bozej. W listopadzie 1760 roku papież Klemens XIII w bulli “Quantum Ornamenti” ogłosił Niepokalanie Poczętą patronką Hiszpanii. Kilka tygodni później, w styczniu 1761 r., król Karol III rozciągnął ten patronat na wszystkie terytoria, które należały wówczas do Królestwa Hiszpanii.
Dzisiejsze święto tradycyjnie poprzedziły czuwania modlitewne, które odbyły się w całym kraju pod hasłem „Niech mi się stanie według twego słowa”. Tradycja organizowania wigilii modlitewnej powstała w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, i weszła ona na stałe do kalendarza hiszpańskiego Kościoła.
Szczególnie uroczysty charakter miało czuwanie modlitewne w madryckiej katedrze Almudena, w którym pomimo zimna wzięło udział ponad 3 tys. osób. Modlitwie przewodniczył kard. Antonio Maria Rouco Varela. Uczestnicy maryjnego czuwania z radością przyjęli specjalne pozdrowienie i błogosławieństwo apostolskie Papieża Franciszka oraz zachętę, aby iść za przykładem Maryi. Po raz pierwszy uczestników czuwania maryjnego w Hiszpanii pozdrowił Jan Paweł II w 1978 r. i robił to aż do końca pontyfikatu. Zwyczaj ten kontynuował następnie Benedykt XVI, a teraz Franciszek.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.