Miarą bogactwa jest nie tyle posiadanie rzeczy, co umiejętność dzielenia się z innymi, zwłaszcza z młodszymi pokoleniami, tworząc prawdziwą wspólnotę uwzględniającą duchowy wymiar współistnienia.
W ten sposób można streścić wystąpienie przedstawiciela Stolicy Apostolskiej na forum UNESCO. Prał. Francesco Follo wziął udział w debacie o polityce ogólnej w ramach 37. Sesji Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Watykański dyplomata skupił się w swoim wystąpieniu na kwestii edukacji jako na przekazywaniu kolejnym pokoleniom bogactwa, którego nie można sprowadzać do pieniędzy czy dóbr materialnych. Bogaty to nie ten, kto posiada, ale ten, kto przekazuje i dzieli się – stwierdził ks. Follo.
Nawiązał przy tym do słów Papieża Franciszka, który zwracał uwagę, że społeczeństwo nie może się czuć szczęśliwe, jeśli zapomina o którejś ze swoich części składowych. Chodzi tu zwłaszcza o młode pokolenie, które stanowi naszą przyszłość i wobec którego wymagana jest szczególna odpowiedzialność. W tym kontekście wychowanie polega przede wszystkim na umiejętnym przekazywaniu wiedzy i wartości. Do tego potrzebny jest odpowiedni język komunikacji, który umożliwiałby tworzenie wspólnoty międzypokoleniowej, co jest prawdziwą „polityką” w pierwotnym tego słowa znaczeniu.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał też na istotny wymiar religijny i duchowy tworzenia więzi społecznych, w tym na szczególną rolę chrześcijaństwa. „Życie duchowe to nie przywilej czy wybór dla nielicznych, ale doświadczenie dostępne dla wszystkich” – stwierdził ks. Follo na forum UNESCO.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.