Życie duchowe to nie przywilej nielicznych

Miarą bogactwa jest nie tyle posiadanie rzeczy, co umiejętność dzielenia się z innymi, zwłaszcza z młodszymi pokoleniami, tworząc prawdziwą wspólnotę uwzględniającą duchowy wymiar współistnienia.

W ten sposób można streścić wystąpienie przedstawiciela Stolicy Apostolskiej na forum UNESCO. Prał. Francesco Follo wziął udział w debacie o polityce ogólnej w ramach 37. Sesji Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Watykański dyplomata skupił się w swoim wystąpieniu na kwestii edukacji jako na przekazywaniu kolejnym pokoleniom bogactwa, którego nie można sprowadzać do pieniędzy czy dóbr materialnych. Bogaty to nie ten, kto posiada, ale ten, kto przekazuje i dzieli się – stwierdził ks. Follo.

Nawiązał przy tym do słów Papieża Franciszka, który zwracał uwagę, że społeczeństwo nie może się czuć szczęśliwe, jeśli zapomina o którejś ze swoich części składowych. Chodzi tu zwłaszcza o młode pokolenie, które stanowi naszą przyszłość i wobec którego wymagana jest szczególna odpowiedzialność. W tym kontekście wychowanie polega przede wszystkim na umiejętnym przekazywaniu wiedzy i wartości. Do tego potrzebny jest odpowiedni język komunikacji, który umożliwiałby tworzenie wspólnoty międzypokoleniowej, co jest prawdziwą „polityką” w pierwotnym tego słowa znaczeniu.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał też na istotny wymiar religijny i duchowy tworzenia więzi społecznych, w tym na szczególną rolę chrześcijaństwa. „Życie duchowe to nie przywilej czy wybór dla nielicznych, ale doświadczenie dostępne dla wszystkich” – stwierdził ks. Follo na forum UNESCO.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6