Po wizycie w Chinach i Korei Północnej, bracia z Taizé będą prowadzić spotkania w ramach Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w Seulu i w Busan.
Bracia z Taizé organizują już nie tylko Europejskie Spotkania Młodych na przełomie każdego roku w jednym z większych miast naszego kontynentu, ale gromadzą na podobnych spotkaniach tysiące osób na pięciu kontynentach. Dlatego od prawie tygodnia Brat Alois, obecny przeor z Taizé, wraz z innymi braćmi odwiedza kraje azjatyckie. I tak trwają spotkania i modlitwy w Chinach i Korei Północnej. Następnie bracia pojadą do Korei Południowej, gdzie od 28 października do 1 listopada potrwa Spotkanie Młodych chrześcijan. Taizé będzie też gościć w Vasai i Bombaju, w Indiach, gdzie z kolei chrześcijanie spotkają się 5 i 6 listopada wokół ikony krzyża. Rok 2013, jak mówią bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Francji, jest czasem „na wsłuchanie się szczególnie w głos młodych Azjatów”.
Bracia regularnie odwiedzają kontynent azjatycki. W listopadzie 2007 roku wzięli udział w modlitwach i spotkaniach w katedrze w Bangkoku w Tajlandii, oraz w Hong Kongu, w Dżakarcie w Indonezji i w Kambodży.
Zresztą kontakty Taizé z samymi Chinami mają swoją historię. Rozpoczęły się ponad dwie dekady temu, kiedy to jeden z braci z pochodzenia Chińczyk, odwiedził ponownie otwarte seminaria w tamtym trudnym dla chrześcijan kraju. Nawiązały się pierwsze przyjaźnie, modlitwa z Taizé docierała do najdalszych zakątków Chin. Z czasem młodzi Chińczycy zaczęli regularnie odwiedzać burgundzkie wzgórze.
W 2009 roku Wspólnota z Taizé wydrukowała milion egzemplarzy Pisma Świętego dla Chin. Dotarły one do 97 diecezji, do seminariów, wspólnot religijnych (podobna akcję na prośbę biskupów Ameryki Łacińskiej, bracia przeprowadzili w czasie Soboru Watykańskiego II zawożąc milion egzemplarzy Biblii w języku hiszpańskim i 500 tys. w języku portugalskim za ocean; w 1989 roku Taizé wydrukowało kolejny milion egzemplarzy Pisma Świętego dla rosyjskiej Cerkwi prawosławnej).
Bracia angażują się też w pomoc dla Chin w różnych sytuacjach. Kiedy niedawno kilka prowincji chińskich nawiedziły najsilniejsze od stuleci burze śnieżne i fala mrozów, Taizé pomagało dostarczając żywność, nasiona oraz materiały budowlane na odbudowę zniszczonych domów dla 10 000 ludzi. Bracia wsparli tak chińskie organizacje charytatywne: katolicką Jinde z Shijazhuang oraz protestancką Fundację Przyjaźń.
„Ważne, by rozszerzać…”
„Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię”, a więc międzynarodowe i europejskie spotkania młodych Wspólnota z Taizé organizuje od prawie 50 lat. Zgodnie z wolą samego założyciela Wspólnoty Brata Rogera spotkania te zwiększyły swój zasięg z kontynentu europejskiego po wszystkie zakątki globu. W sierpniu 2005 r., tuż przed śmiercią ( przeor został ugodzony nożem w czasie modlitwy w Kościele Pojednania w Taizé ), zdążył wypowiedzieć ostatnie strzępy zdania. A brzmiały one: „ważne by rozszerzać…”. Nie dokończył, ale bracia przeczuwali intencję przeora. Brat Marek, pierwszy Polak w Taize wielokrotnie tłumaczył mi: - Bratu Rogerowi chodziło o to, byśmy kontynuowali i rozszerzali Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię na wszystkie kontynenty, byśmy nieśli Dobrą Nowinę, Chrystusa do wszystkich zakątków świata. Także, albo przede wszystkim do tych najtrudniejszych, gdzie Słowo nie dociera, do prześladowanych, do dotkniętych dramatem opuszczenia, głodu.
I tak międzynarodowe Spotkania Młodych odbyły się już w Manili oraz w Santiago w Chile w 2010 r. Kilka tysięcy młodych ludzi z Rwandy i innych krajów Afryki Wschodniej zebrało się przed rokiem także dzięki braciom w Kigali. Od pięciu lat, co roku odbywa się też tygodniowe spotkanie modlitewne w Tilimsan, w Algierii. W listopadzie 2008 roku 7 tysięcy młodych ludzi z różnych krajów afrykańskich i spoza Afryki spotkało się w Nairobi na tzw. afrykańskim etapie „pielgrzymki zaufania przez Ziemię”.
W maju 2012 r. z kolei na Spotkaniu Młodych w USA (uczestniczyli w nim też chrześcijanie z sześciu prowincji Kanady i z Meksyku, oraz z Haiti) z braćmi modliło się kilkadziesiąt tysięcy osób.
W Liście z Kolkaty, czytanym przez młodzież w czasie spotkań w samym Taize, i nie tylko, brat Alois napisał: „Kiedy kolejny etap „pielgrzymki zaufania przez Ziemię" gromadzi młodych ludzi z wielu krajów, coraz głębiej rozumiemy, że wszyscy ludzie tworzą jedną rodzinę i Bóg jest w każdym człowieku bez wyjątku."
Dialog
W tym miesiącu na kontynencie azjatyckim, oprócz spotkań z młodzieżą, Brat Alois będzie też uczestniczył w odbywającym się co sześć lat międzynarodowym spotkaniu Światowej Rady Kościołów. Tym razem będzie ono miało miejsce w Korei Południowej. Przeor z Taize jedzie tam na zaproszenie sekretarza generalnego, norweskiego pastora, ks. Olava Fykse-Tveita, który często odwiedza burgundzkie wzgórze we Francji. Zgromadzenie Ogólne Rady odbędzie się w Busan od 30 października do 8 listopada.
Do ŚRK należą prawie wszystkie kościoły chrześcijańskie z różnych tradycji (dokładnie 354 ze 120 krajów świata), z prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej, starokatolickiej. Kościół rzymskokatolicki wysyła od 30 lat tylko swoich obserwatorów, nie należy bowiem do ŚRK. Papieska Rada do spraw Popierania Jedności Chrześcijan mianuje 12 osób w charakterze pełnoprawnych członków do komisji Wiara i Porządek (Faith and Order).
Bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Francji regularnie uczestniczą w spotkaniach ŚRK.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.