Następne spotkanie po kanonizacji

- Kiedy wrócicie z kanonizacji, chętnie przyjadę, żeby sprawować tutaj pierwszą Mszę po tym, jak patron waszej świątyni będzie ogłoszony świętym Kościoła. Więc spotykamy się za pół roku - powiedział bp Jan Kopiec w kościele Dyrdach, jedynym w diecezji pw. bł. Jana Pawła II.

19 października odbyła się tam konsekracja nowo wybudowanej świątyni. – Ogromnie się cieszę, że mogłem oddać Bogu dzieło ludzkich rąk na chwałę Tego, który jest naszym Stwórcą i Panem – powiedział bp Jan Kopiec, który konsekrował kościół i przewodniczył Eucharystii. – Patrona macie wspaniałego, błogosławionego Jana Pawła II, który dla naszego pokolenia na pewno jest niedoścignionym nauczycielem prawdy i tym, który rozumiał prawdę. Kochał Boga i pokazywał nam, jak trzeba to czynić – zauważył, wspominając, że to Jan Paweł II mianował go biskupem i z jego rąk w 1993 roku przyjął w bazylice watykańskiej sakrę biskupią. – Macie to szczęście, że już wiecie, iż 27 kwietnia wasz patron z błogosławionego stanie się świętym Kościoła powszechnego. To piękna wiadomość i szczególne bogactwo dla was i całego Kościoła. Niech pamięć o Janie Pawle II będzie tutaj bardzo dobrze pielęgnowana i niech będzie to także miejsce naszej nowej nadziei – dodał biskup gliwicki. Parafia już planuje wyjazd w przyszłym roku do Rzymu na kwietniową uroczystość kanonizacji.

Następne spotkanie po kanonizacji   Mira Fiutak /GN Wnętrze nowo wybudowanego kościoła w Dyrdach Budowa kościoła w Dyrdach trwała cztery i pół roku. Dyrdy i Sośnica administracyjnie należą do Woźnik, natomiast wchodzą w skład parafii św. Franciszka z Asyżu w Kaletach Miotku. Wcześniej Eucharystia była odprawiana w niewielkiej kaplicy z drugiej połowy XIX wieku, która nie wystarczała na potrzeby liturgii. – Jestem wdzięczny ludziom za ich ofiarność – materialną i duchową, zaangażowanie i determinację. Mam nadzieję, że ta nowa świątynia przyczyni się do ożywienia religijnego i pogłębienia wiary w parafii – mówi ks. Antoni Swadźba, proboszcz parafii w Kaletach-Miotku. Wspomina szczególne momenty budowy. Najpierw poświęcenie w drugi dzień Wielkanocy terenu pod budowę, który podarowali dwaj parafianie. I dzień, kiedy na wieży kościoła umieszczony został krzyż, wyraźny znak tego, jaki dom jest tutaj budowany. Od czasu beatyfikacji Jana Pawła II, z okazji jego wspomnienia liturgicznego 22 października, organizowane są w parafii biegi papieskie – z kościoła w Miotku do kościoła w Dyrdach. 

Autorem projektu świątyni jest inż. arch. Henryk Dragon. Natomiast projekt wystroju wnętrza i wykonanie jest autorstwa Norberta Jastalskiego, Szymona Prandziocha i Agnieszki Łuczak.

Ks. Antoni Swadźba dziękował podczas uroczystości parafianom, przede wszystkim Dyrd i Sośnicy, którzy przyczynili się do powstania tej świątyni. Szczególnie Bernardowi Pietrydze, który był motorem całego przedsięwzięcia. Budowę kościoła wspierały w diecezji gliwickiej parafie dwóch dekanatów – Gliwice-Łabędy i Pławniowice. Poza tym parafie archidiecezji katowickiej, pomoc docierała również z Niemiec i parafii polonijnej w Creve w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu liturgii parafianie razem z gośćmi świętowali przy stołach ustawionych pod namiotem obok kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6