Papież przyjął w Watykanie prezydenta Palestyny

Franciszek nie tylko modli się stale o pokój w Ziemi Świętej i apeluje do polityków o rozwiązanie bliskowschodnich konfliktów, ale też sam prowadzi rozmowy z tamtejszymi przywódcami.

Dziś przyjął na audiencji prezydenta Państwa Palestyńskiego Mahmuda Abbasa. Arabski polityk, znany też jako Abu Mazen, spotkał się następnie z odpowiedzialnym za relacje Stolicy Apostolskiej z państwami abp. Dominique’iem Mambertim.

„Podczas serdecznych rozmów – czytamy w watykańskim komunikacie – mówiono o sytuacji na Bliskim Wschodzie, a szczególnie o wznowieniu negocjacji między Izraelczykami i Palestyńczykami. Wyrażono pragnienie, by ten proces wydał oczekiwane owoce celem znalezienia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania dla konfliktu”. Położenie mu kresu, jak podkreślono, jest „coraz bardziej konieczne i pilne”. Jego strony winny zatem podjąć odważne decyzje na rzecz pokoju, z poparciem społeczności międzynarodowej.

W komunikacie dano też wyraz poważnemu zaniepokojeniu sytuacją w Syrii, postulując jak najszybsze zastąpienie logiki przemocy dialogiem i pojednaniem. Natomiast gdy chodzi o dwustronne relacje między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim, stwierdzono z zadowoleniem postępy w pracach na Porozumieniem Globalnym. Dotyczyć ono będzie pewnych istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Wreszcie mówiono o sytuacji wspólnot chrześcijańskich na Terytoriach Palestyńskich i w ogóle na Bliskim Wschodzie. Podkreślono znaczący wkład, jaki wyznawcy Chrystusa wnoszą tam we wspólne dobro społeczeństwa.

Abu Mazen nie przybył do Watykanu po raz pierwszy. Pięciokrotnie był tu u Benedykta XVI, z którym spotkał się też podczas jego podróży do Ziemi Świętej. Po dzisiejszej audiencji prezydent Palestyny powiedział, że Papież Franciszek podarował mu długopis będący miniaturową reprodukcją kolumny z konfesji nad grobem św. Piotra. Abu Mazen wyraził nadzieję, że będzie mógł nim podpisać porozumienie pokojowe z Izraelem. Zaprosił też Papieża do odwiedzenia Ziemi Świętej.

Dodajmy, że Franciszek w przyszłym tygodniu, 23 października, przyjmie też w Watykanie premiera Izraela. Binjamin Netanjahu spotka się wtedy również z przebywającym w tym samym czasie w Rzymie amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5