Jezuickie rekolekcje Franciszka

Papież Franciszek wprowadził kolejną zmianę w swej posłudze jako biskupa Rzymu. Pierwsze rekolekcje wielkopostne w jego pontyfikacie, w marcu przyszłego roku odbędą się nie jak dotąd w Watykanie, ale poza nim - w miasteczku Albano pod Rzymem.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało w czwartek, że rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej odbędą się w dniach od 9 do 14 marca w domu zgromadzenia zakonnego paulistów nad jeziorem Albano, tuż koło Castel Gandolfo. To w ich trakcie, a więc w dniach izolacji i zawieszenia audiencji oraz publicznych spotkań papież obchodzić będzie 13 marca pierwszą rocznicę swego wyboru.

Rekolekcje wygłosi ksiądz z diecezji rzymskiej Angelo de Donatis, kierownik duchowy w seminarium rzymskim.

Biuro prasowe Watykanu wyjaśniło, że zwyczajem jezuitów jest organizowanie takich spotkań przeznaczonych na modlitwę i wewnętrzną odnowę poza miejscem zamieszkania. Papież Bergoglio, jezuita kontynuuje zatem tę tradycję.

Rekolekcje dla papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej odbywały się za poprzednich pontyfikatów w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim.

W pierwszych miesiącach swego pontyfikatu Franciszek wprowadził wiele zmian w Watykanie i odstąpił od licznych zwyczajów i tradycji, kontynuowanych przez jego poprzedników. Wszystkie zmiany, wprowadzane przez papieża w Watykanie, media nazywają "małą rewolucją".

Przede wszystkim Franciszek nie wprowadził się do papieskiego apartamentu, który stoi pusty od abdykacji Benedykta XVI w lutym. Papież mieszka w watykańskim hotelu, Domu świętej Marty. Postanowił również nie mianować tzw. szambelanów w uznaniu dla osób zasłużonych dla Stolicy Apostolskiej. Nie chce bowiem, jak wyjaśnił, otaczać się żadnym dworem.

Papież Bergoglio, o którym mówi się wręcz, że ma awersję do przesadnego ceremoniału oraz pełnej przepychu oprawy, wybrał prosty styl swej posługi oraz swych szat. Nie nosi żadnych oznak monarchii, woli proste skromne sutanny i srebrny krzyż. Nigdy nie skorzystał z przeznaczonej tylko dla niego limuzyny i jeździ po Watykanie, Rzymie i okolicach średniolitrażowym samochodem. Latem nie pojechał na wakacje, nawet na krótki odpoczynek do letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Powołał również pierwszy w historii oficjalny organ doradczy, Radę Kardynałów - ośmiu z całego świata - który pomaga mu w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu wielkiej reformy Kurii Rzymskiej.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10