- Nie jest łatwo przyciągnąć ich na zbiórki. Trzeba poświęcić im czas. Wyczuć, jakie są ich potrzeby - mówi ks. Andrzej Wacławiak.
Piłka nożna to popularny wśród Polaków sport, choć od dawna nasza piłkarska reprezentacja czy kluby nie odnoszą sukcesów. Być może dlatego, że to gra zespołowa i trudno dobrać grupę zawodników, którzy stanowiliby monolit nie tylko na boisku, ale także poza nim. Ta dyscyplina ma jednak w sobie coś, co przyciąga do niej młodych ludzi. Wiedzą o tym księża, opiekunowie grup ministranckich i lektorskich. Wykorzystują wspólne granie jako element formacji młodzieży.
Tajemnica sukcesów
Do rawskiej hali Milenium przyjechały drużyny ministrantów i lektorów parafii diecezji łowickiej, żeby poprzez udział w turnieju piłki nożnej uczcić jubileusz 400-lecia kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Wszelkie wątpliwości, czy warto organizować taką imprezę, rozwiały się razem z pierwszym gwizdkiem sędziego. Wielkie emocje towarzyszyły każdemu meczowi. Ambicją i chęcią zwycięstwa imponowali najmłodsi, którzy ministrancką komżę noszą od niedawna. Swoją reprezentację w trzech kategoriach (podstawówka, gimnazjum i open) wystawiła parafia św. Macieja w Bełchowie. Rzadko się zdarza, żeby na turniejach piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza ministranci z Bełchowa nie zdobyli jakiegoś trofeum. W swoim dorobku mają nawet tytuł wicemistrzów Polski. W czym tkwi sekret ich sukcesów? Podstawa to trening.
– Granie w piłkę przyciąga nas w pewnym stopniu na zbiórki ministranckie. Najpierw spotykamy się na plebanii, a później w sali gimnastycznej – mówi Daniel Wasiak, lektor z Bełchowa. – Zdarza się, że razem z nami grają księża, zarówno proboszcz, jak i wikary. Poza tym część z nas trenuje w klubie. Pewnie dlatego u nas w parafii jest na tyle dobra sytuacja, że mamy drużyny w każdej kategorii wiekowej i w każdej odnosimy sukcesy. Daniel przyjechał do Rawy Mazowieckiej nie tylko, żeby grać w piłkę, ale i pomagać ks. Piotrowi Staniszewskiemu w prowadzeniu drużyny najmłodszych ministrantów. – Jestem tutaj także, żeby im podpowiedzieć, jak mają się zachować na boisku, żeby się tak bardzo nie stresowali – dodaje. Dla niego – ze względu na wiek – to już jedna z ostatnich okazji, żeby reprezentować parafię na zawodach mistrzowskich. Za rok zamierza iść na studia, ale – jak zapewnia – jak tylko na weekend pojawi się w domu, będzie uczestniczył w Mszy św. w swoim kościele jako lektor.
Drużynowe wsparcie
Piłka nożna to od lat ważny element formacji ministrantów w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Tutaj z pomocą przyszli świeccy. Marcin Roszkowski i Stefan Kania prowadzą treningi dla grup ministranckich. Jeżdżą z nimi na każde zawody. To, że grupa jest zżyta, słychać w czasie meczu. Ci, którzy akurat nie występują na boisku, głośnym dopingiem wspierają swoich kolegów. Największy aplauz wzbudzają interwencje kilkunastoletniego sochaczewskiego bramkarza Bartłomieja Kani. – Podczas oglądania meczów piłki nożnej zwróciłem uwagę na grę bramkarzy. Od razu wiedziałem, że to jest dla mnie, że mogę w tym być dobry. Postawiłem sobie cel, żeby się w tym doskonalić. Choć, gdy przegrywam, jest mi smutno. Ale mówię wtedy do siebie: „Nie martw się, dasz sobie radę”. I następnym razem w czasie meczu idzie mi lepiej – mówi Bartek.
Tylko on sam i jego najbliżsi wiedzą, jak wielkie trudności musiał pokonywać w życiu, żeby nawiązać relacje z rówieśnikami. – Nie miał w ogóle kolegów. Dopiero w gronie ministrantów się odnalazł. Tu ma z kim porozmawiać. Stał się ich ulubieńcem – mówi pan Stefan, ojciec Bartka. W czasie rawskich zawodów furorę zrobiły zawodniczki Zespołu Szkół w Regnowie. To doskonały pomysł organizatorów, żeby umożliwić im grę z rówieśnikami. Dziewczęta z Regnowa pokazały, że piłkarskie rzemiosło nie jest im obce. Dodatkowo mocno wspierały na trybunach swoich kolegów – ministrantów z parafii Nawiedzenia NMP. – Jedni za drugich poszliby w ogień. To jest piękne w tym sporcie. Tworzymy jedną całość. Musimy się wspierać bez względu na to, czy któraś drużyna wygrywa czy przegrywa. Dzięki temu osiągamy sukcesy – mówi Robert Stankiewicz, trener obu drużyn. Ta więź między zespołami to efekt wspólnych treningów, bo w Regnowie – wbrew utartym w Polsce schematom – przyjęto zasadę, że chłopcy trenują razem z dziewczętami.
Stroje dla ministrantów
Dotarcie do młodzieży przez piłkę nożną to droga, którą kontynuuje w parafii św.św. Piotra i Pawła w Żychlinie ks. Andrzej Wacławiak. Jest we wspólnocie od półtora roku. Zdążył się zorientować, że w mieście nie ma wielu rozrywek dla młodzieży. – Nie jest łatwo przyciągnąć ich na zbiórki. Trzeba poświęcić im czas. Wyczuć, jakie są ich potrzeby – mówi o swoich ministrantach ks. Andrzej. – Najpierw prowadzę zbiórkę z jedną grupą ministrantów. Potem prowadzę ich do hali. Tam jestem umówiony z wuefistą i on już się nimi opiekuje. Szybko wracam na plebanię, bo czeka na mnie druga grupa ministrantów – opowiada ks. Andrzej. Przed nim kolejne wyzwanie – zdobycie pieniędzy na stroje piłkarskie dla swoich podopiecznych.
Przez dwa dni – 12 i 13 października – w turniejach piłkarskich w hali Milenium w Rawie Mazowieckiej wzięło udział prawie 500 ministrantów i lektorów. Sprawny przebieg imprezy to zasługa wolontariuszy, którymi koordynował Michał Wieczorek. Pierwszego dnia zawodów w kategorii podstawówka najlepsi okazali się ministranci z parafii Nawiedzenia NMP z Regnowa, w kategorii gimnazjum – z parafii św. Karola Boromeusza z Żyrardowa, a w kategorii open – zespół parafii św. Macieja z Bełchowa. Drugiego dnia, który był równocześnie regionalnymi eliminacjami do mistrzostw diecezji, ponownie najlepsi okazali się ministranci z Regnowa. W kategorii open zwyciężyła reprezentacja parafii św. Marcina w Wysokienicach.
Szczegółowe wyniki piłkarskich zmagań oraz galerie meczowych zdjęć zamieściliśmy na stronie: lowicz.gosc.pl/Rosnijzgosciem. Tam też są szczegóły konkursu, w którym do wygrania są stroje piłkarskie. Otrzymają je ci ministranci, którzy przeprowadzą najciekawszą – naszym zdaniem – prezentację postaci wybranego przez siebie świętego oraz piłkarza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.