Kampania społeczna „Wszyscy możemy być święci” ma przekonać Polaków, że każdy może zostać świętym. Happeningi, filmy, świadectwa, różne akcje propagujące nauczanie Jana Pawła II… Przygotowania do kanonizacji czas zacząć!
Poranny tłok w tramwaju. Ponuro. Z zamieszczonego na szybie plakatu uśmiecha się Dorota Kwapisz, absolwentka polonistyki. – Święty nie może być smutny – podkreśla już prywatnie. Dorota jest jedną z kilkunastu osób, które zgodziły się wziąć udział w społecznej kampanii promującej… świętość. Odkąd papież Franciszek ustalił datę kanonizacji Jana Pawła II na 27 kwietnia, w Warszawie rozpoczęły się przygotowania do radosnego świętowania.
Za ręce do nieba
Najwcześniej, bo niemal natychmiast po ogłoszeniu przez Watykan decyzji o wyniesieniu na ołtarze papieża Polaka wraz z papieżem Janem XXIII, z kampanią społeczną pod hasłem „Wszyscy możemy być święci” wystartowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Jej twórców zainspirowały słowa ojca świętego wypowiedziane 4 czerwca na 1997 r. na Jasnej Górze: „Wszyscy są powołani do świętości”. Dlatego w środkach komunikacji miejskiej, na uczelniach z plakatów i wlepek uśmiechają się zwykli ludzie. Tacy sami, jakich mijamy codziennie na ulicy – kucharka, małżeństwo z dwójką dzieci, kobieta w ciąży czy licealista. Każdy z nich trzyma nad głową przedmiot codziennego użytku. Ich „aureola świętości” to talerz, globus, zegar czy patelnia. – Celem kampanii jest pokazanie, że każdy człowiek może zmierzać do świętości w codziennym życiu – wyjaśnia Adrian Sinkowski, rzecznik prasowy centrum. Dodatkowo bohaterzy kampanii trzymają się za ręce. To także symbol – bo będąc świętym, nigdy nie jest się samemu. Organizatorzy zachęcają, by włączyć się w akcję promującą świętość. Wystarczy ściągnąć ze strony centrumjp2.pl szablon, w którym umieszcza się swoje zdjęcie. Szablon można udostępnić na Facebooku albo przesłać do Centrum Myśli Jana Pawła II; wtedy znajdzie się wśród wielu innych, które zostaną pokazane w internecie.
Czas dla Jana Pawła II
W drodze do świętości potrzebne są drogowskazy. A tych papież Polak pozostawił nam co niemiara. Problem w tym, że naszego ojca świętego kochamy, ale go nie czytamy. – Warto czas do kwietnia przyszłego roku wykorzystać na odświeżenie sobie w pamięci tego, co do nas mówił podczas pielgrzymek do Polski – zachęcał do zgłębiania papieskiej nauki zaraz po ogłoszeniu daty kanonizacji ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu. W sięganiu do encyklik, listów czy książek autorstwa Jana Pawła II ma pomóc planowana na dzień kanonizacji akcja „5 minut dla Papieża” organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W kilku miejscach Warszawy na zabieganych mieszkańców będą czekać wygodne leżaki, pledy oraz… papieskie lektury. W eter pójdą także spoty, w których znane osoby przez pięć minut będą czytać papieskie teksty. – Gdyby każdy warszawiak poświęcił 5 minut na czytanie encyklik, każda z nich byłaby przeczytana ponad 200 razy. Wówczas stereotyp, że Polacy nie czytają papieża, zostałby przełamany, a regularne sięganie do papieskich dzieł weszłoby w nawyk – mówi Adrian Sinkowski.
Kanonizacja z pomysłem
Choć do kanonizacji pozostało jeszcze ponad pół roku, już pojawiają się pomysły, jak przeżyć ten wyjątkowy dzień. W dniu kanonizacji Centrum Myśli Jana Pawła II planuje zorganizowanie happeningów m.in. w klubach, muzeach oraz innych modnych miejscach w Warszawie. – Prawdopodobnie powtórzymy również pomysł z beatyfikacji. Na placu Piłsudskiego zostanie rozstawiony duży telebim, na którym transmitowana będzie relacja z Rzymu. Zaraz po niej zostałaby odprawiona Msza św. – mówi Adrian Sinkowski. Do kanonizacji przygotowuje się nie tylko Warszawa. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wraz z Instytutem Papieża Jana Pawła II organizuje I Zjazd Samorządów i Gmin Papieskich Województwa Mazowieckiego. – Wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz będziemy zastanawiać się, jak przeżyć ten wyjątkowy dzień – wyjaśnia Dominika Żukowska-Gardzińska z Instytutu Papieża Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.