Anglikanie zbliżają się do luteranów. W związku z przypadającą w 2017 r. 500. rocznicą reformacji obie wspólnoty postanowiły zacieśnić współpracę.
Dowiadujemy się o tym z opublikowanego właśnie komunikatu po spotkaniu delegacji Wspólnoty Anglikańskiej i Światowej Federacji Luterańskiej, które odbyło się w ubiegłym miesiącu w Finlandii. Określono na nim stan dwustronnych relacji i przyjrzano się współpracy, która już się rozwija na szczeblu lokalnym.
Pastor Anne Bughardt, odpowiedzialna w luterańskiej federacji za ekumenizm, jest optymistką. W jej przekonaniu dialog anglikańsko-luterański to jedno z największych osiągnięć ruchu ekumenicznego. „Podpisano szereg porozumień regionalnych. W niektórych z nich ogłoszono już pełną jedność między obu Kościołami” – zaznaczyła przedstawicielka Światowej Federacji Luterańskiej.
Przypomnijmy, że również w dialogu anglikańsko-katolickim osiągnięto już bardzo poważne postępy. Jednak w ostatnich latach nadzieje na zjednoczenie zostały zaprzepaszczone w następstwie decyzji podjętych przez Wspólnotę Anglikańską, która zerwała z chrześcijańską tradycją, godząc się na kapłaństwo i biskupstwo kobiet. Coraz większe rozbieżności pojawiają się również w kwestiach moralnych, odnoszących się do takich spraw jak aborcja czy homoseksualizm.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.