Książka o uratowanych przez ks. Jorge Bergoglio czasach dyktatury w Argentynie ukaże się niebawem we Włoszech.
„Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury. Historia nigdy jeszcze nie opowiedziana” (La lista di Bergoglio. I salvati da Francesco durante la dittatura. La storia mai raccontata). Tak zatytułowana książka, wydana przez Editrice Missionaria Italian, a której autorem jest Nello Scavo z włoskiego dziennika katolickiego Avvenire, ukaże się w księgarniach na początku października.
Nawiązując w tytule do słynnej „listy Schindlera”, dziennikarz zebrał świadectwa osób, które podczas argentyńskiej dyktatury wojskowej ochronił obecny Papież, będąc wówczas prowincjałem jezuitów. W książce są też nie wydane dotychczas dokumenty, jak zeznania, które przed trzema laty kard. Bergoglio złożył sędziom prowadzącym dochodzenia w sprawie łamania za dyktatury praw człowieka.
Włoski autor szacuje, że ks. Jorge Bergoglio, nieraz z narażeniem własnego życia, zapewnił bezpieczeństwo ponad stu prześladowanym wówczas osobom. Byli wśród nich księża, działacze związkowi, studenci, ludzie wierzący i niewierzący. Wielu ukrywał w podlegającym mu kolegium, np. trzech kleryków diecezjalnych powierzonych mu przez zamordowanego później biskupa, a nawet osoby świeckie. Niektórym umożliwił wyjazd za granicę.
Obszernie udokumentowana jest sprawa dwóch jezuitów porwanych i torturowanych przez służby specjalne, w tym ks. Franza Jalicsa. Ówczesny prowincjał niestrudzenie zabiegał o ich uwolnienie, interweniując też u władz. Przedmowę do książki „Lista Bergoglio” napisał argentyński obrońca praw człowieka Adolfo Pérez Esquivel, laureat pokojowej nagrody Nobla.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).