Caritas pomaga ofiarom w Syrii

W niedzielę ruszyła kampania Caritas Polska na rzecz pomocy ofiarom konfliktu zbrojnego w Syrii. Zbiórka pieniędzy potrwa do 31 października - poinformował PAP rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Reklama

Kulminacją akcji będzie niedziela, 6 października, będąca dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

Kęska przypomniał, że konflikt w Syrii trwa już dwa lata, ponad 2 miliony osób opuściło granice państwa syryjskiego, szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic, potrzebują wszystkiego.

"Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych" - podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Dodał, że dramat, jaki przeżywa naród syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania.

"Ja mogę tylko prosić, jako Syryjczyk, wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli" - powiedział George Yacoub, mieszkający w Polsce Syryjczyk, wykładowca na wydziale orientalistyki UW.

Ambasador Libanu w Polsce Michel Katra podkreślił, że Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice, żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. "To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb" - powiedział ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

6 października, w dniu kulminacji akcji pomocy w akademickim kościele św. Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 68 o godzinie 17 odbędzie się koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi poprzedzony uroczystą modlitwą o pokój, którą poprowadzą przedstawiciele Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz przedstawiciele narodu syryjskiego.

Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem "SYRIA" oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem "POMAGAM" na nr 72052 (2,46 zł z vat).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama