Stałe apele Papieża Franciszka oraz jego poprzedników Jana Pawła II i Benedykta XVI o kierowanie się dobrem wspólnym przytoczył dziś abp Zygmunt Zimowski na rzymskim kongresie o tzw. „chorobach rzadkich”.
Jest on organizowany co roku przez włoskie stowarzyszenie kulturalne im. ks. Giuseppe Dossettiego, działające pod hasłem: „Wartości, rozwój i ochrona praw”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych przypomniał, że nazwy „choroby rzadkie” używa się ze względu na niewielką statystycznie liczbę dotkniętych nimi osób. Powodują one jednak wiele cierpień z powodu trudności, jakie ich diagnoza i leczenie sprawiają jeszcze dzisiaj nawet w krajach rozwiniętych. Nieraz też niedostępne są leki na te choroby, bo nie opłaca się produkować, skoro nielicznym osobom są potrzebne. Watykański „minister zdrowia” zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska od wielu już lat domaga się, by logika zysku nie prowadziła nigdy do narażania życia, zdrowia ani godności człowieka. „Raz jeszcze proszę usilnie wszystkich sprawujących władzę, by starali się coraz bardziej zapewnić równy dostęp do leczenia wszystkim, także osobom dotkniętym chorobami rzadkimi” – powiedział abp Zimowski. Zaapelował też do służby zdrowia i przedsiębiorstw farmaceutycznych o stałą, codzienną troskę o tych, którzy cierpią na te mniej powszechnie występujące schorzenia.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.