Media wyrwały słowa papieża z kontekstu

Znaczny rozgłos uzyskał wywiad udzielony przez papieża Franciszka jezuickiemu dwutygodnikowi La Civiltà Cattolica. Niektóre media posunęły się znów do wyrywania papieskich słów z kontekstu, czy wręcz do pisania nieprawdy, imputując rzekomą „otwartość” Ojca Świętego na aborcję czy homoseksualizm.

Na „dowód” takiej postawy cytowane są już w tytułach krytyczne uwagi Franciszka o niebezpieczeństwie obsesyjnego skupiania się Kościoła na sprawach moralnych, przy jednoczesnym zaniedbywaniu głoszenia miłosierdzia.

O co w rzeczywistości chodziło redakcji La Civiltà Cattolica, realizującej to przedsięwzięcie? Jak poinformował redaktor naczelny pisma ks. Antonio Spadaro SJ, pomysł zrodził się w czerwcu po konsultacjach jezuitów europejskich i amerykańskich. Chodziło o prezentację Papieża-jezuity, zwłaszcza jego duchowej sylwetki. Po pewnych wahaniach Franciszek zgodził się udzielić obszernego wywiadu, który został zrealizowany w trzech etapach. Rozmowę przeprowadził sam ks. Spadaro.

„Mogę powiedzieć, że bycie z nim było prawdziwym doświadczeniem duchowym – powiedział włoski jezuita Radiu Watykańskiemu. – Rozmawiać z papieżem Franciszkiem oznacza stać obok wulkanu, wulkanu idei, wizji, a zatem po ludzku jest to doświadczenie bardzo przejmujące. To nie był zwykły wywiad, ale prawdziwa konwersacja w całej rozciągłości. Wyłania się z niej postać, która łamie stereotypy, a która przede wszystkim umie zaoferować pewien model Kościoła (przypomnę tu wspaniałą wizję «szpitala polowego»), czy sposób głoszenia Ewangelii.

A to wszystko dokonuje się w świetle osobistego doświadczenia, które wyłania się z wielką siłą. Jak zwykle Papież używa konkretnych przykładów, które czerpie z własnego doświadczenia. Z drugiej strony Franciszek jest bardzo ignacjański w stylu sprawowania władzy. Kluczowym słowem, jakie wyłania się z wywiadu, jest «rozeznawanie duchowe». Papież nie jest jakimś aktywistą zafrapowanym podejmowaniem decyzji. Jego pasją jest Bóg, dlatego stara się Go szukać i znajdować w tym, co się dzieje oraz na modlitwie. Inną ważną rzeczą, jakiej doświadczyłem w czasie tej rozmowy, jest to, że Papież nie rzuca słów na wiatr. Jest doskonale świadomy tego, co się dzieje dokoła niego i w świecie”.

Zobacz także:

 


 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10