Salafici gorsi niż broń chemiczna

O natychmiastowe wstrzymanie dostaw broni do Syrii zaapelował patriarcha katolickiego Kościoła melchickiego Grzegorz III Laham.

Fakt, że przekroczono „czerwoną linię” i użyto broni chemicznej, spowodował uaktywnienie się fundamentalistycznych salafitów oraz import „broni, pieniędzy, militariów, pracowników tajnych służb i kryminalistów”, powiedział hierarcha w rozmowie z dziełem "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" 4 września. Dodał, że jest to wszystko „groźniejsze od broni chemicznej, którą oczywiście kategorycznie potępiamy”.

Podobnie jak papież Franciszek oraz zwierzchnicy Kościołów całego świata, również patriarcha Grzegorz III ostrzegł przed akcją militarną państw zachodnich wobec reżimu prezydenta Assada. Podsyci to jeszcze bardziej „nienawiść, przestępczość kryminalną i fundamentalizm” i kto wie, czy nie rozpełznie się „na wzór wojny światowej”.

Jakkolwiek poszukiwanie odpowiedzialnych za masakry i użycie broni chemicznej jest usprawiedliwione, to należy przede wszystkim szukać możliwości rozwiązania kryzysu w Syrii na drodze pertraktacji. Patriarcha pokłada nadzieję w szczycie krajów G-20 w Genewie.

Według zwierzchnika Kościoła melchickiego wojna w Syrii pociągnęła za sobą już sto tysięcy ofiar śmiertelnych, osiem milionów ludzi zmusiła do opuszczenia swych domów, a dwa miliony dzieci przeżywa traumę. Zniszczono system oświatowy, domy mieszkalne i infrastrukturę. Ponadto dramatycznie przybrały na sile konflikty etniczne między mieszkańcami tego samego kraju, często nawet w rodzinach.

Liczby podane przez patriarchę potwierdziła ONZ. Z jej danych wynika, że dotychczas 4,25 mln Syryjczyków uciekło ze swoich miejsc zamieszkania w inne regiony, z tego dwa miliony za granicę, prawie wyłącznie do krajów sąsiedzkich: Libanu, Jordanii i Turcji. Ponad połowę wszystkich uchodźców syryjskich za granicą stanowią dzieci i młodzież do 17. roku życia.

„Syria jest największą tragedią naszego wieku – żenującą katastrofą humanitarną, naznaczoną cierpieniem i wypędzeniami, których rozmiar nie ma przykładu w najnowszej historii”, oświadczył wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców, Antônio Guterres.

«« | « | 1 | » | »»
 • goscimira
  04.09.2013 17:09
  A gdy Obamie, nie daj Boże, uda się atak, to być może podrapie się po głowie i zapyta "Jak (,Ja?)rozpętałem III wojnę światową?
  Tyle tylko, że to nie będzie komedia.
 • bo to tak jest ?
  05.09.2013 04:29
  Niestety ale glosami tych ,ktorzy uwazali sie za katolikow wybrany zostal Obama na druga kadencje ,laureat pokojowj nagrody Nobla ? ,dlaczego ? trudno to pisac ale i on jest na pasku Zydow syjonistow ,ONZ oraz wszystkie koscioly chrzescijanskie nie maja zadnego znaczenia dla tej dominujacej czesci Zydow...
 • karol
  05.09.2013 08:06
  Zwracam uwagę że zwierzchnicy kościołów pokazali się jako ludzie świadomi i myślący. To budujące, tym bardziej jeśli weszlismy w epokę apokalipsy. Z tym że nawet ewentualna kolejna wojna swiatowa będzie ledwie "początkiem boleści".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11