33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w tym roku pod hasłem "Ja wierzę, że to Ty!", wyruszyła na pątniczy szlak. Zapisało się do niej 2,4 tys. osób. Kard. Kazimierz Nycz, który sprawował Mszę św. dla pielgrzymów w kościele akademickim św. Anny, prosił młodych o modlitwę w intencji powołań, szczególnie do żeńskich zgromadzeń zakonnych.
W homilii kard. Nycz nawiązał do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Mówił o niezwykłym entuzjazmie, który towarzyszył spotkaniu papieża Franciszka z młodymi oraz o imponującej frekwencji - na Mszy św. kończącej ŚDM zebrało się niemal 4 mln osób. - Czasem przychodzi nic nie dająca człowiekowi zazdrość, że my nie potrafimy takiej liczby zgromadzić, takiego entuzjazmu pokazać - mówił kardynał, dodając, że może być to efektem innej mentalności oraz liczebności narodowej - sama Brazylia ma prawie 200 mln mieszkańców. Metropolita warszawski przypomniał też słowa papieża, który mówił, że to nie entuzjazm jest najważniejszy, lecz spotkanie z Jezusem oraz stała praca duszpasterska w ciągu całego roku, by Kościół pozostawał młody, by nie powstała pokoleniowa wyrwa.
- "Bogu dzięki, te ostatnie Dni w Rio pokazały, że możemy być spokojni, choć spokojem, który nie jest bezczynny - o przyszłość Kościoła" - podkreślił kard. Nycz.
Za papieżem Franciszkiem kardynał zachęcał do spotkania z Chrystusem w głębokiej wierze, bo tylko wtedy chrześcijaństwo nie stanie się ideologią i nie zostanie sprowadzone do obrony wartości moralnych. Należy przyjąć Ewangelię w życiu każdego z nas, ona przemienia człowieka od środka. Nie można "brać jej na sztandary", bo działa od wewnątrz.
Kard. Nycz zachęcał, by pielgrzymi dali się prowadzić Chrystusowi i Ewangelii w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym. Podreślał, że nie ma głębokiej wiary bez jej przekazywania. Zachęcał też do okazywania na pątniczym szlaku entuzjazmu i zapału, bo człowiek smutny nie daje dobrego świadectwa. Mówił też o Eucharystii, jako cudownym pokarmie i najwspanialszym sposobie zjednoczenia z Chrystusem, prosząc, by Msza św. była najważniejszym elementem dnia pielgrzymów.
Polecając zaś pątnikom intencje archidiecezji warszawskiej, Kościoła i Polski, kard. Nycz prosił ich o modlitwę w intencji powołań - kapłańskich, ale szczególnie zgromadzeń zakonnych żeńskich. O ile zdaniem kardynała, w kwestii powołań kapłańskich mamy za co dziękować, o tyle wiele zgromadzeń żeńskich odczuwa dotkliwy ich brak.
Kard. Nycz po Mszy św. przeszedł kawałek drogi z pielgrzymami z grupą szarą - harcerską.
"WAPM jest ukochaną pielgrzymką studentów uczelni warszawskich. Nie tylko im jest ona bliska sercu. Do grona pątników WAPM zaliczają się również uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych. Liczną grupą są osoby dorosłe jak również i dzieci" - informuje Michał Kolanicki, kwestor Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.
Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 30 km w 5-6 etapach, różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne. Każdego wieczora pielgrzymka zatrzymuje się na nocleg jednocześnie w dwóch, trzech wioskach. Pątnicy korzystają z gościnności gospodarzy, którzy udostępniają im swoje domostwa, stodoły czy łąki zaadaptowane na pola namiotowe. Gospodarze to szczególni ludzie, pełni wiary i miłości, otwarci na pielgrzymów. Każdego roku wyczekują z niecierpliwością pątników aby przyjąć ich do swojego domu. Bagaże przewożone są samochodami. Codziennie grupy gospodarzy przygotowują posiłek dla pielgrzymów. W wielkich kotłach gotowana jest zupa i rozdawana pielgrzymom.
Warszawscy pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, gdzie odprawiona zostanie dla nich wspólna Msza święta.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.