Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie.
Gazety z entuzjazmem informują, że ŚDM za trzy lata odbędzie się w Krakowie. Dziennik „O Dia” opisuje, jak po ogłoszeniu miasta, w którym biskupem był bł. Jan Paweł II młodzież wydała okrzyk radości i zaczęła skandować „Polônia”.
„Módlcie się za mnie i do zobaczenia wkrótce” - to słowa papieża, cytuje dziennik „Folha de São Paulo”. "Ojciec Święty prosi młodzież, aby nie bała się służby" - pisze gazeta i dodaje "Żegnając się z Brazylią Ojciec Święty już tęskni, prosi o modlitwę przed figurką Matki Bożej z Aparecidy przypominając młodzieży, że świat potrzebuje `nowej wiosny`".
Natomiast „O Globo” podkreśla, że "papież zapalił w sercach młodzieży iskrę, którą po Mszy św. rozesłania na plaży Copacabana mają oni zanieść do swoich parafii, wspólnot, aby od nich rozpalił się ogień miłości".
„Jornal do Brasil” relacjonując Mszę św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, w której uczestniczyło 3 miliony wiernych, pisze cytując Franciszka: "Wezwanie aby naśladować Chrystusa w służbie jest nakazem i rozkazem rodzącym się nie z chęci dominowania czy władzy, lecz rodzącym się z miłości”. „Jornal do Brasil” podkreśla, że Dni Młodzieży ukazały witalność Kościoła, którą młodzież ma zabrać ze sobą, aby ją przekazać w miejscach skąd przybyli do Rio de Janeiro. Gazeta podkreśla, że cztery dni spotkania ok. 3 milionów młodzieży na plaży Copacabana przebiegały w klimacie radości, zabawy, skupienia bez aktów agresywności, jakie mają często miejsce podczas karnawału.
„O Dia” zauważa, że obraz papieża Franciszka obejmującego staruszków i całującego dzieci na zawsze pozostanie w sercach Brazylijczyków. Za najważniejsze przesłanie pozostawione przez Ojca Świętego gazeta uważa upomnienie jakie skierował do polityków, aby odeszli od egoizmu i przestali używać stanowisk dla własnych interesów. Dziennik uważa, że bardziej niż wezwanie, aby nieść naukę Chrystusa w każdy zakątek świata, papież w każdym wystąpieniu wskazywał na politykę, która nie interesuje się biednymi. „O Dia” stwierdza, że "pielgrzymi zarazili mieszkańców radością i spokojem, nie patrząc na napotykane trudności, braki w organizacji, lecz ciesząc się spotkaniem z Jezusem i Papieżem".
„Biskupi nie mogą mieć psychologii księcia” - podkreśla dziennik „Jornal do Brasil” relacjonując spotkanie Franciszka z Komitetem Koordynacyjnym Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM). "Papież apelował o nawrócenie duszpasterskie i prosił biskupów, aby rozmawiali ze wspólnotami z prostotą i bliskością" - czytamy w gazecie.
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Proponowane w Polsce elementy edukacji seksualnej nawiązują do standardów WHO, ale...
Postęp techniczny nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad etycznych.
Ludność Kamerunu docenia świadectwo życia Papieża Polaka oraz jego zaangażowanie na rzecz Afryki.