Z Lourdes do Rebibbii

Nie tylko parafie i szpitale, lecz także więzienie Rebibbia w Rzymie znalazło się wśród etapów czteromiesięcznego pielgrzymowania relikwii św. Bernadetty Soubirous, wizjonerki z Lourdes. Towarzyszy jej cząstka Groty Massabielle oraz figura Matki Bożej. To znak, że z orędzia Matki Bożej z Lourdes nikt nie jest wykluczony.

Inicjatywa należy do rzymskiego oddziału Unitalsi (Włoski Związek Transportu Chorych do Lourdes i Sanktuariów Międzynarodowych), który pragnie przekazać orędzie z Lourdes również tym, którzy nie mogą tam dotrzeć fizycznie – więźniom. 

Z okazji Jubileuszu duchowości maryjnej pielgrzymka relikwii św. Bernadetty wraz z figurą Maryi i kamieniem z groty massabielskiej dotarła także w zakładzie karnym Rebibbia, gdzie przebywała przez trzy dni. Więźniowie mogli uczestniczyć w liturgii pokutnej, w modlitwie różańcowej, w adoracji eucharystycznej oraz w chwilach modlitwy wspólnotowej – jak Msza święta – i osobistej.

„Chcieliśmy przekazać, że z orędzia Matki Bożej z Lourdes nikt nie jest wykluczony – wyjaśnia watykańskim mediom Guglielmo Nardulli, członek prezydium rzymskiej podsekcji Unitalsi – więzienie to miejsce wielkiej ludzkiej głębi, gdzie z trudem, ale szczerze, rodzi się pragnienie odkupienia i przebaczenia.”

Więzienie jako część wspólnoty

„Przynosząc relikwie do Rebibbii, chcieliśmy powiedzieć osadzonym: widzimy was, jesteście z nami, jesteście częścią Kościoła – kontynuuje Nardulli –. Orędzie nadziei z Lourdes uczy, że łaska Boża dociera wszędzie.”

Dodaje, że „więźniowie to ludzie głęboko zranieni, ale też pełni silnego pragnienia odrodzenia, spotkanie z nimi obfitowało w chwile niezwykle poruszające.”

Katecheza o Maryi, Matce Nadziei

Katechezę do więźniów wygłosił kard. Baldassarre Reina, wikariusz diecezji rzymskiej. Temat katechezy brzmiał: „Maryja, Matka Nadziei”, związany z Rikiem Świętym.

„Matka Boża uczy nas, że nadzieja jest silniejsza niż jakiekolwiek zamknięcie – nie tylko to fizyczne – kontynuuje Nardulli. – Więźniowie uczestniczyli bardzo intensywnie; czuło się szczery, głęboki szacunek i zaangażowanie, nie tylko powierzchowne. Widziałem wiele oczu pełnych łez. Relikwie są konkretnymi, widzialnymi znakami, które przychodzą pośród nas: święta Bernadetta stała się ich przyjaciółką, a oni przyjęli ją w atmosferze wielkiego słuchania i pojednania.”

Doświadczenie uzdrowienia w więzieniu

Organizacja Unitalsi na co dzień uczestniczy w uzdrowieniach ciała, ale jak można uzdrowić duszę człowieka żyjącego w warunkach pozbawienia wolności?

„Uzdrowienie duszy i serca to prawdziwe uzdrowienia. Święta Bernadetta nie uzdrawiała ludzi, lecz wskazywała źródło wody, która uzdrawia – wskazywała drogę przebaczenia i nadziei – kończy Nardulli. – Łaska dociera nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe, także do więzienia. Wiara rozkwita w miejscach najbardziej zamkniętych, światło potrafi się przedrzeć. Tutaj również Ewangelia staje się życiem, a orędzie z Lourdes wciąż przemawia.”

 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8