Wezwanie św. Józefa w Modlitwie Eucharystycznej

Zdecydował Watykan.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła dekret o włączeniu wezwania do św. Józefa do modlitw eucharystycznych II, III i IV Mszału Rzymskiego. - Św. Józef z Nazaretu, ustanowiony w Bożym planie zbawienia głową Rodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa i sprawujący nad Nim ojcowską opiekę, wypełnił doskonale otrzymaną łaskę i powierzone mu zadanie. Związany mocno z początkiem tajemnicy ludzkiego zabawienia jest też przykładem niezwykłej pokory, która w wierze chrześcijańskiej służy do osiągnięcia wzniosłych celów, oraz obrazem zwyczajnych, ludzkich, prostych cnót, koniecznych aby być dobrymi i prawdziwymi świadkami Chrystusa. Dzięki nim, ów Sprawiedliwy mąż, troszcząc się z miłością o Bożą Rodzicielkę i poświęcając się z radością wychowaniu Jezusa Chrystusa, stał się opiekunem najcenniejszych skarbów Boga Ojca, a ciesząc się na przestrzeni wieków nieustannym kultem ludu Bożego, wspomagał mistyczne ciało Jezusa, czyli Kościół - można przeczytać w dokumencie.

- Wierni Kościoła Katolickiego mieli zatem do Świętego Józefa nieprzerwane nabożeństwo, oddając w uroczystych ceremoniach cześć najczystszemu Oblubieńcowi Bożej Rodzicielki i Patronowi w niebie Kościoła powszechnego. Dlatego też Błogosławiony Jan XXIII, w czasie II Soboru Watykańskiego, nakazał włączyć jego imię do pradawnego Kanonu Rzymskiego. Papież Benedykt XVI z kolei, zważając na prawdę o świętych obcowaniu i na obecność świętych w naszym ziemskim pielgrzymowaniu aby doprowadzić nas do Chrystusa i z Nim zjednoczyć, przyjął łaskawie i zaaprobował kolejną pobożną prośbę, wyrażaną w różnych częściach świata, którą niedawno potwierdził także papież Franciszek- czytamy dalej.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przedstawia, jak będzie teraz wyglądać wezwanie: w II Modlitwie eucharystycznej: «ut cum beáta Dei Genetríce Vírgine María, beáto Ioseph, eius Sponso, beátis Apóstolis»; w III Modlitwie eucharystycznej: «cum beatíssima Vírgine, Dei Genetríce, María, cum beáto Ioseph, eius Sponso, cum beátis Apóstolis»; w IV Modlitwie eucharystycznej: «cum beáta Vírgine, Dei Genetríce, María, cum beáto Ioseph, eius Sponso, cum Apóstolis». W języku polskim brzmią one następująco: II Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Bogurodzicą Dziewicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, ze świętymi Apostołami»; III Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Dziewicą, Bogurodzicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, ze świętymi Apostołami»; IV Modlitwa eucharystyczna: «z Najświętszą Dziewicą, Bogurodzicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, z Apostołami».

«« | « | 1 | » | »»
 • Moria
  19.06.2013 19:25
  "Pokusy są bardzo silne, a niebezpieczeństwa poważne. Wczoraj, dzisiaj i w przyszłości.
  Potrójna pożądliwość: przede wszystkim pieniądz, który pociąga nas w przerażający sposób; nieugaszone pragnienie panowania; przyjemności życia, które prowadzą do kapitulacji i słabości. Wiele można by na ten temat mówić. Kto chce się zbawić, zamieszkać bezpiecznie w domu Ojca i zachować cenne dary natury i łaski, udzielone przez Boga, nie ma innego wyjścia, jak tylko odzwierciedlenie w swojej duszy zawsze aktualnego nauczania Ewangelii i Kościoła, którego tak bardzo pociągającym przykładem jest pokorne życie św. Józefa."

  bł. Jan XXIII
 • piotrwojciak
  19.06.2013 20:46
  Amen, Ojcze święty.
 • Krzysiek
  19.06.2013 21:35
  Ostatnie tygodnie pod wpływem lektury św. Teresy zacząłem pierwszy raz w życiu korzystać ze wstawiennictwa św. Józefa, który jako wierzący mężczyzna był odpowiedzialny za Żonę i Syna.

 • catholicus
  20.06.2013 01:04
  Czy wiadomo może, od kiedy to wezwanie będzie trzeba stosować?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7