Kuria szczecińsko-kamieńska przesłała KAI informację w związku z doniesieniami medialnymi na temat dwóch mężczyzn, którzy przebrani za kapłanów mieli symulować spowiadanie wiernych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie.
Poniżej treść oświadczenia przekazanego KAI przez ks. Sławomira Zygę, rzecznika kurii szczecińsko-kamieńskiej:
W związku z informacjami medialnymi, jakoby dwóch mężczyzn przebranych za kapłanów „spowiadało” wiernych w jednym z kościołów w Nowogardzie, z uwagi na czystość forum sakramentalnego, która nie została naruszona, przekazujemy informację o tym zdarzeniu.
W dniu 28 maja 2013 roku o godz. 17.11 do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie weszli dwaj młodzi mężczyźni w wieku 17 i 19 lat będący prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających. Po wejściu do świątyni obaj mężczyźni ukryli się w jednym z konfesjonałów. Gdy do tego konfesjonału podeszła starsza kobieta, aby się wyspowiadać, zauważyła wewnątrz dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn.
Powiadomiła innych parafian znajdujących się wówczas w kościele, którzy poprosili ich o natychmiastowe wyjście z konfesjonału oraz zawiadomili księdza i siostrę zakonną, przeprowadzających w tym czasie na placu kościelnym próbę sypania kwiatków przed procesją Bożego Ciała. Mężczyźni zostali rozpoznani, zaś cały incydent został zgłoszony policji. Całość zajścia została nagrana przez kamery monitoringu znajdujące się w kościele.
Wbrew doniesieniom medialnym, mężczyźni nie przebrali się w szaty duchowne (byli ubrani po świecku, bez sutanny lub alby czy komży), nie ustawiła się do tego konfesjonału żadna kolejka do spowiedzi, ani też nie nastąpiła symulacja udzielenia rozgrzeszenia.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.