Sycylia przygotowuje się do jutrzejszej beatyfikacji ks. Giuseppe (Pino) Puglisiego. Zginął on od jednego strzału w kark 15 września 1993 r. dokładnie w swoje pięćdziesiąte szóste urodziny. To pierwszy ksiądz zabity przez sycylijską mafię, który zostanie ogłoszony błogosławionym.
„Swoim życiem jednoznacznie pokazywał, iż mafia jest antychrześcijańska i nie może być mowy o żadnej mafijnej pobożności” - mówi ks. Alessandro Maria Minutella pracujący w parafii, gdzie ks. Puglisi rozpoczynał swą kapłańską posługę.
„To nie był antymafijny ksiądz, ale kapłan, który Ewangelią odpowiadał na siły zła. I to niezależnie od tego czy były one uobecniane przez mafię, czy przez jakąkolwiek inną formę niesprawiedliwości i przemocy w świecie. Jest męczennikiem nie dlatego, że zabiła go mafia, ale dlatego, że został zabity z nienawiści do wiary i Ewangelii – podkreśla ks. Minutella. – Może być wzorem nie tylko dla księży z Palermo i Sycylii, ale i dla każdego z nas. Wzywa do aktywnego głoszenia Chrystusa. Lubił powtarzać: «Jeśli każdy coś zrobi, wówczas wszystko może się zmienić!». To dotyczyło także mafii, która swą działalność bazuje na naszym wycofaniu, braku reakcji, strachu… On popychał ku wspólnym działaniom, ku budowaniu dobra wspólnego. A to wszystko w świetle wartości Ewangelii”.
Ks. Puglisi doskonale znał realia mafii, ponieważ urodził się w najniebezpieczniejszej dzielnicy Palermo, jaką jest Brancaccio. Tam też w 1990 r. przyszło mu pracować. Został proboszczem kościoła św. Kajetana. Trzy lata później na schodach świątyni został zastrzelony. Mafia nie mogła znieść tego, że wyklucza ją z życia społeczno-religijnego dzielnicy oraz że wydziera z jej rąk młodzież. Założone przez niego Centrum Ojcze Nasz działa po dziś dzień, choć regularnie pada ofiarą ataków mafii.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.