Państwo zwróci kurii poznańskiej 12 mln zł?

Chodzi o bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Zapłacenia ponad 12 mln zł za korzystanie od 1998 r. z nieruchomości należącej do Kościoła oraz jej wydania domaga się od Skarbu Państwa Kuria Metropolitalna w Poznaniu. W piątek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu przesłuchiwano świadków w tej sprawie.

W budynku działa Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, której organem założycielskim jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według prawników Kurii ministerstwo, mimo kilkuletnich starań, nie zdecydowało się na polubowne załatwienie sprawy.

Żądana kwota - 12 850 444 zł - to zapłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości od 1998 roku do dnia złożenia pozwu i jest ona wyliczona na podstawie operatu rzeczoznawcy, opierającego się na średnich kosztach wynajmu nieruchomości w Poznaniu przez Skarb Państwa.

Sąd przesłuchał w piątek czterech świadków: ekonoma Kurii, dyrektora departamentu z ministerstwa oraz dyrektora szkoły baletowej i jego zastępcę.

Ekonom poznańskiej kurii archidiecezjalnej zeznał, że kuria po tym, jak stała się właścicielem nieruchomości, proponowała ministerstwu rozwiązanie tej sprawy. "Archidiecezja chciała sprawę uregulować w sposób właściwy, aby doprowadzić do zawarcia umowy najmu, ale z drugiej strony, nie było dobrej woli i nie dało się takiej umowy zawrzeć" - powiedział ks. Henryk Nowak.

Dyrektor departamentu szkolnictwa i edukacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiktor Jędrzejec zeznał, że ministerstwo próbowało załatwić tę sprawę polubownie. "Jednak po spotkaniu ministra z arcybiskupem zadecydowano, że bez wyroku sądu nie będziemy podejmować się spłacania roszczeń Kościoła" - powiedział Jędrzejec.

Według obecnej dyrekcji szkoły baletowej, szkoła zawsze była państwowa i jako taka była też traktowana własność gruntu. "Teraz wiemy, że sąd uznał własność Kościoła na tym terenie, ale budynek był wybudowany i był utrzymywany przez Skarb Państwa" - zeznał dyrektor Mirosław Różalski.

Sąd postanowił przesłuchać kolejnych świadków na rozprawie 9 października.

Zabytkowy budynek, dawniej należący do kompleksu budynków pojezuickich, w 1954 r. odebrały Kościołowi władze komunistyczne pod pretekstem konieczności odbudowy. Przejęcia budynku dokonano na podstawie dekretu o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny. Zgodnie z dekretem instytucja, która naprawiła budynek, mogła z niego korzystać przez okres, który odpowiadał procentowi uszkodzenia nieruchomości, nie dłużej jednak niż 50 lat. Ponieważ odbudowa zakończyła się w 1957 r., nieruchomość powinna zostać zwrócona Kościołowi najpóźniej z upływem 1994 r., wolna od obciążeń z tytułu dokonanej naprawy. Tak się nie stało.

Skarb Państwa w 1996 r. wystąpił przeciwko Kościołowi na drogę sądową, próbując przejąć nieruchomość w drodze zasiedzenia. W 2007 r. sąd odrzucił wniosek.

Odzyskane od Skarbu Państwa pieniądze Kuria chce przeznaczyć na działania w sferze kultury i edukacji oraz na rozbudowę i rozwój Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciało komentować procesu, bo w sprawie reprezentuje je Prokuratoria Generalna. "Do czasu zakończenia procesu nie będziemy komentować sprawy" - poinformowało PAP biuro prasowe Prokuratorii Generalnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5