Powołania bardziej dojrzałe

Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z doktoratami, informuje "Rzeczpospolita".

Wprawdzie w ciągu dziesięciu lat spadła w Polsce liczba powołań, to jednak nasz kraj wciąż ma największą w Europie liczbę kandydatów do kapłaństwa: co czwarty europejski kleryk jest Polakiem.

We wszystkich polskich seminariach (diecezjalnych oraz zakonnych) do kapłaństwa przygotowuje się obecnie ok. 4 tys kleryków. Z danych Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań wynika, że liczba ta ustabilizowała się mniej więcej na poziomie z 2010 roku.

Okazuje się też, że w ostatnich latach wzrósł wiek osób, które chcą zostać księżmi. Miewają inne studia czy doktoraty. Zdarzają się przypadki, że przychodzą ludzie z ugruntowaną pozycją w świecie nauki albo mają mają w swoim dorobku książki naukowe. Nie znaczy to, że czas ich formacji automatycznie się skraca - wyjaśniają pytani przez "Rzeczpospolitą" księża. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Stąd wielka rola seminaryjnych wychowawców, którzy muszą do każdego podejść indywidualnie.

Zdarza się coraz częściej, że do seminariów zgłaszają się wdowcy, którzy mają już dorosłe dzieci. Kilka lat temu w stolicy święcenia kapłańskie przyjął 69-latek. Podczas pierwszej mszy św. towarzyszył mu syn, który został księdzem 25 lat wcześniej. Dlatego wśród rektorów pojawił się pomysł by uruchomić specjalne seminarium dla ludzi po 40. roku życia - wyjaśnia na koniec "Rzeczpospolita".

«« | « | 1 | » | »»
 • Kamil
  04.05.2013 13:50
  Po studiach jest największe bezrobocie w kraju.
 • Roman_Lekapenos
  04.05.2013 21:10
  Na Zachodzie mamy upadek powołań kapłańskich. Zależność jest prosta - nie ma wiary, nie ma powołań, bo tylko warstwy wierzące dają powołania. Z drugiej strony brak jest wiary, bo nie ma życia sakramentalnego, które by tę wiarę ożywiało. Tak się kręci to diabelskie koło. Kto wie, czy dobrym pomysłem nie byłaby ordynacja mężczyzn dojrzałych o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i (w miarę)zawodowej. Może takie grono "altarzystów" przywróciłoby (a przynajmniej napoczęło)życie religijne w wygasłych sakramentalnie wspólnotach w Europie?
 • anka
  07.05.2013 16:31
  ciekawe ile z tych "powołań" jest szczerych?
  a może po prostu młody skończył studia, nie znalazł pracy więc sru do seminarium- wikt i opierunek zapewnione- żyć nie umierać; a i jakaś kobietka się znajdzie, samochodzik po kolędzie będzie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7