Obchody Dnia Święta Krzyża

W Hiszpanii, a także w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, rozpoczęły się obchody Święta Krzyża. Upamiętnia ono znalezienie drzewa krzyża przez św. Helenę. Na tę okazję krucyfiksy przyozdabiane są kwiatami, odbywają się procesje i konkursy na najpiękniej przybrany krzyż.

Według tradycji św. Helena, która odnalazła prawdziwy krzyż Chrystusa, przed śmiercią gorąco prosiła chrześcijan, aby świętowali dzień znalezienia krzyża”. W Hiszpanii uroczyście obchodziła to wydarzenie już liturgia mozarabska. Najstarsze wspomnienie „Dies Sanctae Cruce”, czyli Dzień Krzyża św., pochodzi z VII-wiecznego „Lekcjonarza z Silos”. Z pierwszej połowy VII w. pochodzą też wzmianki o relikwiach Krzyża św. w Hiszpanii, a konkretnie w miastach Mérida i Guadix.

Święto Krzyża obchodzone jest w całej Hiszpanii, jednak szczególnie uroczysty i barwny charakter posiada w Andaluzji, zwłaszcza w Granadzie i w Kordobie. W Granadzie sięga ono XVIII w., kiedy w dzielnicy św. Łazarza mieszkańcy postawili alabastrowy krzyż, co uczczono tańcami i zabawą. Na początku XX w. w dzielnicy Albaicín dzieci zaczęły stawiać na ulicach małe ołtarze z przybranymi krzyżami. Dzisiaj na placach i ulicach, w pięknych zaułkach miastach i przed domami pojawiają się prawdziwe dzieła sztuki – krzyże wykonane z kolorowych kwiatów, liści palmowych, ceramiki i innych ozdobnych przedmiotów. Przed tymi krzyżami ludzie gromadzą się nie tylko na modlitwę, ale także na wspólny śpiew i taniec. Świętowanie trwa przez kilka dni. Najpiękniej wykonane krzyże są nagradzane.

Z kolei w miejscowości Ecija koło Sewilli słynna jest procesja z krzyżami, w której idą tylko dzieci. W Caravaca de la Cruz koło Murcji mieszkańcy „kąpią” krzyż w kanale nawadniającym okoliczne pola, prosząc o urodzaj. Natomiast od pięciu wieków w miejscowości Grado w Asturii zamiast krzyża niesiona jest figura Matki Bożej Bolesnej, która przybrana jest w błękitne szaty na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Przypomina też, że rozpoczyna się maj, miesiąc maryjny.

Z Hiszpanii Święto Krzyża rozpowszechniło się na kraje Ameryki Łacińskiej, szczególnie Meksyk, Peru, Wenezuelę i Salwador.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5