Gwardia Szwajcarska przyjmie 35 nowych "żołnierzy papieża".
Podczas uroczystej ceremonii 6 maja w Watykanie zostanie zaprzysiężonych 35 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Tradycyjnie już na dziedzińcu św. Damazego będą ślubowali, że będą służyć papieżowi Franciszkowi „wiernie, uczciwie i z honorem”. Jak poinformowała Gwardia Szwajcarska 24 kwietnia, 28 nowych gwardzistów pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, sześciu – z kantonów francuskojęzycznych i jeden z kantonu włoskojęzycznego.
Na uroczystość w Watykanie przybędzie prezydent Szwajcarii Ueli Maurer, a ze strony watykańskiej abp Giovanni Angelo Becciu, sekretarz do spraw ogólnych Kościoła.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 roku. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).
Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.