Kaplica Grobu Pańskiego w Potępie (parafia Koty), wybudowana w 1672 roku, jest unikatem w skali kraju. Podobne są w Głogówku i Żaganiu, a w całej Europie jest ich tylko 17.
Do niedawna o istnieniu imitacji jerozolimskiego grobu Chrystusa w niewielkiej wiosce obok Kotów wiedziało niewielu. Dziś, po gruntowej renowacji, kaplica w Potępie otwarta jest przez cały dzień, przyciągając coraz więcej pielgrzymów i turystów. Wszystko za sprawą ks. Marcina Kwoczały, proboszcza parafii Koty, i zaangażowaniu wiernych, którzy większość prac wykonali sami i zupełnie bezinteresownie.
W średniowieczu budowanie kapic Grobu Pańskiego, wzorowanego na oryginale z Jerozolimy, było dość powszechne. Do Świętego Miasta pielgrzymowali nieliczni i bogaci, za to po powrocie sobie i poddanym budowali jerozolimskie imitacje. Tak powstawały m.in. kalwarie i kaplice Grobu Pańskiego. – Nasza wolnostojąca kaplica jest jedną z trzech zachowanych w Polsce i siedemnastu w Europie. Mamy więc być z czego dumni – nie kryje satysfakcji ks. M. Kwoczała.
Kaplica zbudowana jest na planie prostokąta z pięciobocznym zamknięciem od strony prezbiterium. Ma dwa pomieszczenia – przedsionek Anioła oraz niską komorę grobową. W niej znajduje się naturalnej wielkości drewniana rzeźba Chrystusa spoczywającego w grobie.
Ks. Waldemar Packner/GN Kaplica Grobu Pańskiego otwarta jest cały dzień Rok temu proboszcz z parafianami podjął się kapitalnego remontu zniszczonego obiektu. W komorze grobowej skuto tynk, odsłaniając przy tym oryginalne cegły. Z przedsionka Anioła zniknęła wysłużona boazeria, pojawiły się za to stalle z jerozolimskimi krzyżami. Dach pokryty został gontem, a elewację ozdobiono 10 drewnianymi kolumnami. – Tak, jak w jerozolimskim oryginale i jak było przed wiekami, kiedy Boży grób w Potępie został wybudowany – mówi ks. Marcin Kwoczała. Nowe miejsce otrzymało również tabernakulum, gdzie jest Najświętszy Sakrament. – Kaplica otwarta jest od świtu do zmierzchu. Wielu mieszkańców i turystów zagląda tu, aby na chwilę się pomodlić. Mają do dyspozycji opracowania do medytacji Drogi Krzyżowej – zachęca proboszcz.
Msze w kaplicy odprawiane są w środy i piątki o godz. 7.15 (w okresie letnim o godz. 8). Uroczystości odpustowe odbywają się dwa razy w roku – zawsze w sobotę przed III Niedzielą Wielkanocną oraz w okolicy liturgicznego wspomnienia św. Medarda (w tym roku 9 czerwca, Suma o godz. 11).
Więcej na stronie parafialnej www.parafia.koty.prv.pl (zakładka Boży Grób).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.