Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe odbyła się po raz siódmy.
Jej organizatorem była Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów z siedzibą w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Parafia Ojców Franciszkanów pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach.
Olimpiada organizowana była dla dzieci ze szkół podstawowych w formie konkursu plastycznego, natomiast dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - jako konkurs z wiedzy o św. Maksymilianie.
Na konkurs plastyczny uczniowie przysyłali samodzielnie wykonaną pracę na temat: „Św. Maksymilian w Rzymie”, ilustrując fragment z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe”, opisujący pierwsze kroki brata Maksymiliana po przyjeździe do Rzymu.
W finale dla szkół podstawowych wzięło udział 494 uczniów, których prace zostały wykonane w następujących technikach: malarstwo, wyklejanka plasteliną, wyklejanka, ołówek, collage, rysunek kredką, pastele, wypalanie, malowanie na szkle. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI.
W Olimpiadzie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyła młodzież z całej Polski. Do pierwszego etapu (5 grudnia 2012 r.) przystąpiło 775 gimnazjalistów i 356 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
Na finał do Siedlec przyjechało 19 marca 48 gimnazjalistów, reprezentujących 20 diecezji. Po części pisemnej wyłoniono pięciu laureatów. Byli to: Robert Lipiński, Joanna Chełstowska, Karolina Denka, Anna Czapska i Żaneta Charkot. Zwycięzcą została Anna Czapska, uczennica II klasy Gimnazjum w Uścimowie w diecezji siedleckiej. Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych do pierwszego etapu zgłosiło się 356 uczniów z 17 diecezji. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 85 uczniów, a do finału w Siedlcach przystąpiło 20 marca 30 uczniów. Również i w tej grupie było pięciu laureatów: Artur Kos, Agata Bajda, Adam Chrostowski, Aleksandra Panas i Patrycja Szmelter. Zwycięzcą został Artur Kos, uczeń II klasy LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...