Świątynie katolickie nie dla lefebrystów

Księża należący do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nie mogą korzystać ze świątyń katolickich – przypomniał biskup Lozanny, Genewy i Fryburga, Charles Morerod OP. W specjalnym dekrecie zaznaczył on, że duchowni, pomimo zniesienia ekskomuniki na czterech biskupów w 2009 r. są suspendowani i nie mogą pełnoprawnie udzielać sakramentów.

Hierarcha z nominacji papieskiej w latach 2009-2011, jako ekspert uczestniczył negocjacjach z lefebrystami.

Bp Morerod podkreślił, że Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nie ma statusu kanonicznego w Kościele katolickim, zaś należący do niego księża nie mogą pełnoprawnie wypełniać posługi kapłańskiej i nadal są suspendowani. Z tego powodu nie mogą odprawiać Mszy św. czy też udzielać sakramentów w świątyniach katolickich.

Podobnie nie można zgadzać się na korzystanie z kościołów przez wspólnoty niechrześcijańskie. Natomiast zgodnie z decyzją episkopatu Szwajcarii, choć każda wspólnota wyznaniowa powinna mieć własne świątynie, to możliwe jest udostępnianie kościołów katolickich starokatolikom, ewangelikom reformowanym i luteranom, prawosławnym i anglikanom.

Ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga przypomina, że w świątyniach katolickich nie mogą sprawować obrzędów także tzw. „teolożki niezależne” czy inne nieupoważnione do tego osoby.

«« | « | 1 | » | »»
 • jagoda
  03.02.2013 18:58
  tak heretykom ,innowiercom ,poganom udostępnia się nasze kościoły , prowadzi się z nimi dialog(nie wiem po co ) no a lefebryści to wróg nr 1 koscioła katolickiego.Do Soboru II Watyk. kościół modlił się o nawrócenie żydów ,heretyków,innowierców niestety Sobór zrównał wszystkie religie. Dni Judaizmu to jest kpina i obraza katolików
 • luki
  06.02.2013 10:38
  Tez mnie to dziwi, ze lefebryści-katolicy są gorzej traktowani w KK niż autentyczni schizmatycy, których to chyba tylko utwierdza w tym, że są na dobrej drodze... Z coraz wiekszym przerazeniem dostrzegam rozprzestrzenianie sie protestantyzmu w KK.M ozna zobaczyć ,chocby różne ruchy w KK, zwlaszcza popularne Kursy Alfa, które są formami protestanckimi, a proponowane sa w duszpasterstwach akademickich, katolickich ( i ile młodzieży z nich korzysta!)
 • nn
  07.02.2013 17:02
  a kto powiedzial, że Kosciół posoborowy nie trwa w błędzie?
  moze czas by posoborowy Kosciol uderzyl sie w piers i przyznal do tego bledu.
  demokracja i rozluznienie dektryny poszlo zbyt daleko,
  jak heretyckim moze byc trzymanie sie tradycji, a balet w typie o.Gora i pseudoekumenizm jest promowanym?
 • bogdan1
  07.02.2013 21:54
  Wydaje się to wszystko dosyć logiczne.Świątynie są udostępniane zgromadzeniom chrześcijańskim. Lefebryści (abstrachując od kontekstu w jakim powstali i stosunku do intencji , które chcą zaakcentować, przez swoje działania)są ciągle zgromadzeniem działającym w pewnym sensie na własnej orbicie.Udostępnienie swiątyni przez danego gospodarza swiątyni jest jednoznacznym zajęciem stanowiska w istniejącej, delikatnej sytuacji.Mam jednak wątpliwość odnosnie tego czy te wymienione zgromadzenia chrześcijańskie traktują nas równie otwarcie i na to samo pozwalają katolikom?
  Jeśli tak to pełna ekumenia i zgoda. Jeśli nie, to dziwne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7