O zachowaniu duchowych i kulturowych tradycji Rosji

Wykłady Bożonarodzeniowe rozpoczęły się w moskiewskim Pałacu Zjazdów na Kremlu. Uroczystego otwarcia dokonał patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl.

Historia Wykładów sięga początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy jeszcze w bardzo skromnym wymiarze rosyjscy prawosławni próbowali rozważać nurtujące problemy odradzającego się życia religijnego w Rosji. Obecnie w ramach Wykładów oprócz posiedzeń plenarnych prowadzone są liczne dyskusje w różnych kołach i okrągłych stołach problemowych, odbywające się na terenie Moskwy. W tym roku uczestnicy przedsięwzięcia ze 148 rosyjskich diecezji prawosławnych i goście zagraniczni rozważają problemy dotyczące zachowania duchowych i kulturowych tradycji Rosji, pracy misyjnej, kościelnych inicjatyw ekologicznych i inne. Po raz pierwszy na forum zorganizowanym w Dumie Państwowej omówione zostaną problemy prawa dotyczącego wspólnot religijnych, kształcenia religijnego, stosunków państwa i mediów wobec Kościoła.

W mowie inaugurującej Wykłady Bożonarodzeniowe Cyryl I podkreślił znaczenie wartości moralnych, które Bóg wpisał w naturę człowieka, dla losów ludzkości i świata. Jego zdaniem, jeżeli górę wezmą tendencje liberalne, traktujące człowieka i jego rozum jako „alfę i omegę”, pozwalające dowolnie określać, czym jest Dobro, a czym Zło, i wpływać dowolnie na losy świata, doprowadzi to do katastrofy. Wszelkie akcje antykościelne, bluźnierstwa, bezczeszczenie świętości porównał do „ukąszeń komara na ciele Kościoła”, które jednak mogą postawić pod znakiem zapytania losy świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  27.01.2017 16:48
  jak wygląda "tradycja Rosji" wg towarzysza cyryla widać po tym że "Patriarcha wskazał na celowe próby rewizji historii Rosji, wymazania najistotniejszych wydarzeń lub pokazania ich w ciemnych barwach. Duchowny sprzeciwił się opisywaniu Chrztu Rusi w negatywnym świetle, wątpliwościom, co do faktu zwycięskiej bitwy na Kulikowym Polu i zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej." http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,11662,patriarcha-cyryl-przeciw-odbrazawianiu-historii.html WCzK Gestapo UB i da capo
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6