Dzień Migrantów i Uchodźców

Kto opuszcza własną ziemię, czyni to w nadziei na lepszą przyszłość, ale i ufając Bogu, który prowadzi kroki człowieka, jak niegdyś Abrahama – powiedział Papież w dniu poświęconym w Kościele migrantom i uchodźcom.

Reklama

"Migranci są nosicielami wiary i nadziei dla świata. Każdego z nich dzisiaj pozdrawiam, zapewniając o mojej szczególnej modlitwie i przekazując błogosławieństwo" - dodał Benedykt XVI na zakończenie modlitwy Anioł Pański.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kard. Antonio Maria Vegliò, w wywiadzie udzielonym z okazji Dnia Migrantów i Uchodźców" „L’Osservatore Romano”, zwrócił uwagę, że „zamknięcie granic nie jest odpowiedzią na nielegalną imigrację, ponieważ sprzyja przemytowi i handlowi ludźmi”. Zaapelował również do mediów, by nie pogłębiały krzywdzących stereotypów dotyczących imigrantów. Zachęcił też do poszukiwania rozwiązań sprzyjających poszanowaniu ich praw.

Kard.   Vegliò podkreślił szczególnie dramatyczną sytuację uchodźców w Syrii. Powołał się między innymi na zatrważające dane, które wskazują, że w tym rejonie są już 4 miliony potrzebujących, a środki finansowe pozwalają na zaspokojenie potrzeb tylko około połowy z nich. Przypomniał, że „również kraje europejskie powinny się poczuwać do odpowiedzialności, gdyż w 1951 r. podpisały konwencję o uchodźcach. A to oznacza, że są zobowiązane do solidarności i udziału w kosztach, a także do otwierania granic przed osobami poszukującymi azylu”.
 

Włączając się w apel Benedykta XVI o modlitwę za migrantów okolicznościową liturgię przygotował Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruchu Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Eucharystii celebrowanej w kaplicy domu generalnego księży chrystusowców w Poznaniu przewodniczył abp Józef Kowalczyk.

„Włączamy się tę duchową troskę o naszych rodaków żyjących poza granicami kraju, stąd też uroczysta Msza koncelebrowana przez duszpasterzy emigracyjnych pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp. Józefa Kowalczyka w Poznaniu – powiedział dyrektor Instytutu, ks. Wiesław Wójcik TChr. – Chcemy modlić się o zachowanie wiary wszystkich naszych rodaków przebywających poza granicami ojczyzny. Obecnie jedna trzecia naszego narodu żyje poza granicami Polski. Większość z nich mieszka w krajach Unii Europejskiej. Zdecydowana większość migrantów z Polski to migranci ekonomiczni, ale rośnie odsetek osób, które wyjeżdżają za granicę, aby dołączyć do pracujących już tam członków swoich rodzin. Modlitwą ogarniamy nie tylko migrantów polskich, ale również i uchodźców, którzy przebywają w Polsce”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7