Mali apostołowie

Najwięcej radości sprawia im, że Dobrą Nowinę ludziom niosą. Kolędując w metrze, tramwaju, sklepie, placówkach opiekuńczych, szpitalach oraz tradycyjnie – od drzwi do drzwi.

Kolędniczo-misyjnego bakcyla Jolanta i Wojciech Nierodowie z mokotowskiej parafii św. Michała Archanioła złapali dziewięć lat temu, kiedy mali apostołowie Dobrej Nowiny zapukali do ich drzwi. Od tego czasu sami organizują kolędniczą brygadę. Kilkuosobową grupką, własnych dzieci i z zaprzyjaźnionych rodzin, radość z Bożego Narodzenia niosą chorym, starszym i samotnym, wyśpiewują ją na ulicy, w metrze i sklepie. Potrząsając przy okazji skarboną – może kto datek wrzuci na misyjny cel. Choć zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, w Polsce z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych praktykowany jest od 1993 r. W tym roku w ogólnopolską akcję, trwającą od 26 grudnia do 6 stycznia, włączyło się kilkanaście parafii obydwu warszawskich diecezji. Poza stołecznymi ulicami kolędników można było spotkać m.in. w Kobyłce, Wesołej, Ząbkach, Rembertowie czy Konstancinie.

Idźcie i głoście...

Nie ma misyjnego kolędowania bez rozesłania. Dlatego 26 grudnia podczas Mszy św. dzieci ubrane w kolędnicze stroje zostały przedstawione parafianom. Wszyscy obejrzeli kilkunastominutowy program w wykonaniu kolędników, proboszcz ich pobłogosławił i zachęcił wiernych, by szeroko otwierali im swoje drzwi. – Dzielimy się numerami bloków i ruszamy na osiedle. Jeśli ktoś nas zaprosi do mieszkania bądź wyjdzie na klatkę schodową, przedstawiamy scenkę i wspólnie kolędujemy. Niektórzy na nas czekają co roku... Mają przygotowane słodycze dla dzieci i pieniążki na misje – mówi s. Dominika Jasińska ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, animatorka kolędników misyjnych z wojskowej parafii bł. Jana Pawła II w Wesołej.

W samej stolicy trudniej kultywować staropolski zwyczaj. – Warszawa jest specyficznym środowiskiem. Ludzie szybko żyją, są zamknięci na innych i nieufni. Mają także przesyt wszelkiego rodzaju pieniężnych zbiórek. Dlatego przyjęło się, że kolędników zapraszają konkretne rodziny – mówi Anna Sobiech z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ale Dobrej Nowiny nie sposób przecież trzymać za pazuchą pastuszkowego kubraczka. – Tradycyjnie odwiedzamy chorych, samotnych i starszych mieszkańców pobliskich placówek opiekuńczych. Kolędujemy także w metrze, tramwaju i na ulicy – mówi Jolanta Nieroda, animatorka kolędników misyjnych w mokotowskiej parafii. Zdarza się także, że osoby, do których pukają kolędnicy nie chcą świętować Bożego Narodzenia. – Uczulamy dzieci, że Pan Jezus także nie wszędzie był dobrze przyjmowany. Ale szedł i dalej głosił Ewangelię. Kolęda misyjna to przecież żywa ewangelizacja – mówią zgodnie moderatorzy.

Skarbona w wietnamskim kapeluszu

Dzieci do bożonarodzeniowej kolędy przygotowywały się cały rok. W ramach ognisk misyjnych, do których należą, zapoznawały się z historią i sytuacją ich rówieśników w Wietnamie, na rzecz których w tym roku kolędowały. – Rozłożyliśmy mapę, żeby zobaczyć, jak daleko Wietnam jest od Polski. Wspólnie obejrzeliśmy dokumentalny film i zorganizowaliśmy spotkanie z misjonarką z Wietnamu, by jak najwięcej dowiedzieć się o dzieciach z tego kraju. Dzięki temu osoby, które odwiedzamy, mogą dowiedzieć się, jak trudno żyje się w Wietnamie – mówi Jolanta Nieroda.

Mali kolędnicy przez cały rok modlili się także za swoich rówieśników, organizowali kwesty na misyjny cel, a także same, na miarę możliwości, finansowo wspierały misje, np. przekazując pieniądze z pierwszej Komunii Świętej lub ofiarowując równowartość przysłowiowego cukierka. W ubiegłym roku podczas kolędy dzieci z obydwu warszawskich diecezji uzbierały blisko 50 tys. zł. W 40 kolędujących diecezjach w całej Polsce – prawie 711 tys. zł. W sumie w ciągu całego roku dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przeznaczyły na pomoc rówieśnikom ponad 1,7 mln zł.

W skarbonie z symbolicznym wietnamskim kapeluszem brzęczą drobniaki. – W ten sposób tysiące dzieci w potrzebie mają dom, opiekę i dar wiary od ciebie – mówi przebrany za małego Wietnamczyka kolędnik.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6