Ok. tysiąca osób bezdomnych, samotnych i potrzebujących uczestniczyło w wieczerzy wigilijnej, która odbyła się w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów w Krakowie. "W Wigilię niech znikną wszystkie codzienne troski" - życzył zebranym kard. Stanisław Dziwisz.
"Bądźmy jedną rodziną (), przyszliście do ojca więc czujcie się jak u siebie w tym domu. Patrzę na każdego z was, każdy z was nosi w sobie obraz Boży" - dodał metropolita krakowski.
Na wigilię u oo. Franciszkanów przyszli bezdomni, samotni, biedne rodziny z dziećmi. Na stołach czekały na nich tradycyjne potrawy: zupa grzybowa, smażona ryba z ziemniakami i surówką z kapusty, słodki deser. Po modlitwie wszyscy zebrani w krużgankach łamali się opłatkami i składali sobie życzenia.
Przy każdym nakryciu znalazł się aniołek, zrobiony przez dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Nowej Hucie oraz ze szkolnego koła Caritas z Sułkowic. Każdy uczestnik wychodząc z wigilii otrzymał też paczkę z żywnością na święta.
Kard. Dziwisz podziękował wszystkim organizatorom wigilii, za "otwarcie tego miejsca i umożliwienie spotkania wigilijnego". "Franciszkanom dziękuję za to, że otwierają te wspaniałe krużganki i służą wszystkim tym, co mają (...). To jest dobre wyjście w pasterkę, dobre wyjście w Boże Narodzenie" - mówił.
Głównym organizatorem wigilii jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej, przy współudziale Ojców Franciszkanów, Sióstr Albertynek, Kuchni św. Brata Alberta, ZHP, ZHR, wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas, Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i kleryków franciszkańskich. Wigilię dofinansował Wojewoda Małopolski.
Franciszkanie organizowali w Krakowie wigilię dla samotnych i biednych od 1974 r. Po wprowadzeniu w stanie wojennym zakazu gromadzenia się zwyczaj ten upadł. W 1991 r. Caritas zorganizowała wigilię na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do roku do 1997 i brało w nich udział około 300 osób.
W 1998 r. zmieniono miejsce wigilii, przenosząc ją na krużganki klasztoru Ojców Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych. W "Wigilii Caritas ze św. Franciszkiem" dla bezdomnych i samotnych wzięło wówczas udział ok. 500 osób. Miejsce zostało wybrane ze względu na lepsze warunki, pozwalające stworzyć świąteczną atmosferę.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.