Historie więzienne

"Każda z nas jest grzesznicą której przebaczono. Bóg nas kocha. Nie szukałam Go. To On do mnie przyszedł. Dopadł mnie w chwili, kiedy robiłam makijaż" mówi s. Odile, ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek z Betanii. Każda z jej towarzyszek ma swoją historię. Ukrytą w sercu...

To świetne historie. O kobietach "upadłych". I ich powstawaniu. Dla nich "przeszłość istnieje już tylko po to, by ją na nowo odbudować". Nie ważne czego się dopuściły. Mówią, że "widzą cuda, kiedy wszystko wraca do normy". A chwila, w której czują się najlepiej to adoracja. Bo "Jezus jest przyjacielem" - wyznają.

Młode dziewczyny, dojrzałe kobiety, pobożne babulinki... Nie byłyby kim się później stały, bez brawurowej "zagrywki" jakiej w oczach swojej epoki dopuścił się młody francuski dominikanin o. Jan Józef Lataste (1832 - 1869), 3 czerwca br. ogłoszony błogosławionym (zob.: Jan Józef Lataste błogosławionym). W październiku 1864 r. o. Lataste został posłany do głoszenia rekolekcji ponad 400 kobietom osadzonym celach zamku Cadillac. No i się zaczęło. Na DOBRE...

Widział w życiu więźniarek podobieństwo z życiem klauzurowych zakonnic. Tyle, że tamte wybrały swoje odosobnienie, a skazane... "Macie wolność nadania sensu waszej sytuacji. Macie wybór. Czy jesteście tu tylko po to, by to wszystko znosić? Czy też wybieracie przeżywanie tego życia dla Boga i w Bogu?" - prowokował zakonnik. Porównywał je z Marią Magdaleną: "Oddajcie waszą młodość, inteligencję, wyobraźnię - to wszystko, co oddawałyście na służbę grzechu, oddajcie teraz Panu. Wybierajcie"

Był wizjonerem, ale nie niepoprawnym idealistą. Miłosierdzie, będące dla niego motorem działania, nierozerwalnie wiązał z prawdą o historii osoby. Podkreślał, że każdy, niezależnie od sytuacji, dysponuje wewnętrzną wolnością. To ona jest przestrzenią dla dobra albo grzechu. "Jakie były przyczyny waszego upadku?" - pytał więźniarek.

"Słowa ojca Lataste są echem tych słów, jakie Bóg kieruje do swego ludu, aby wyrwać go z niewoli i przywrócić mu wolność" - mówił podczas uroczystości beatyfikacyjnej w Besançon, generał dominikanów Bruno Cadore OP. "Wolność płynąca z przebaczenia jest dana nam również dzisiaj. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby podnieść głowę i żyć jak dzieci boże".

W historii rozpoczętej przez o. Lataste, wciąż pojawiają kolejne rozdziały. Jak np. ten o twardzielach w więzieniu w Norfolk w USA. Niektórzy z nich odsiadują dożywocie. Tam, za kratami o zaostrzonym rygorze, powstała wspólnota dominikańskich tercjarzy. Oglądając te obrazy nie sposób pozostać obojętnym. Rodzą zachwyt nad sposobami w jaki Boża Łaska działa, i przemienia serce człowieka. Wystarczy, że ten chce. 

O. Lataste: "To czego Bóg pragnie nade wszystko to być kochany"

Zobacz film o o. Lataste i dziele, o którym mówił: "To dzieło Pana, ja jestem tylko narzędziem dla jego realizacji":

wiara Ponieważ bardzo umiłowały. O. Lataste.

Film "Ponieważ bardzo umiłowały" został wyprodukowany przez Wspólnotę Chemin Neuf w ramach Międzynarodwej Fraterni Ekumenicznej Net For God. Został przetłumaczony na 22 języki i był wyświetlany w ramach spotkań modlitewnych NFG w ponad 60 krajach.

Więcej filmów Net For God: TUTAJ oraz na stronie międzynarodowej: www.netforgod.tv

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8