Kardynałowie za ułaskawieniem kamerdynera

Komisja kardynałów powołana w kwietniu przez Benedykta XVI do wyjaśnienia sprawy wycieku tajnych dokumentów z Watykanu opowiedziała się za ułaskawieniem papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, skazanego za tę kradzież na półtora roku więzienia - podała Ansa.

Majordomus, którego proces zakończył się 6 października, przebywa w celi watykańskiej żandarmerii, gdzie oczekuje na decyzję papieża w sprawie ewentualnego aktu łaski. Taką hipotezę watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi określał wcześniej jako prawdopodobną.

Włoska agencja Ansa informując o stanowisku kardynałów, nazwanych przez media "detektywami", powołała się na wiadomości od rodziny Gabriele. Twierdzi ona, że kardynałowie Julian Herranz, Jozef Tomko i Salvatore De Giorgi opowiedzieli się za aktem łaski już latem tego roku po długiej rozmowie z kamerdynerem, w trakcie której wyraził on skruchę za kradzież i rozpowszechnienie tajnych dokumentów. To podczas tej właśnie rozmowy majordomus postanowił napisać list do Benedykta XVI, w którym poprosił o przebaczenie.

Rodzina uwięzionego za Spiżową Bramą byłego bliskiego pomocnika papieża poinformowała również, że swoistym dowodem przebaczenia ze strony Benedykta XVI jest to, że papież wysłał mu książkę z psalmami ze swoim autografem i błogosławieństwem apostolskim. W ten sposób Benedykt XVI odpowiedział na list od Paolo Gabriele.

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy i czy na pewno nastąpi formalny akt łaski, dzięki któremu były kamerdyner mógłby opuścić celę żandarmerii. Według niektórych włoskich mediów przeciwny ułaskawieniu Gabriele jest watykański Sekretariat Stanu i to jest głównie powodem zwłoki w ułaskawieniu, czego spodziewano się nawet zaraz po jego procesie przed trybunałem Stolicy Apostolskiej. Obecnie przed tym samym sądem toczy się proces informatyka Claudio Sciarpellettiego, zatrudnionego w Sekretariacie Stanu. Zarzuca mu się pomocnictwo w tej sprawie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8