Domiar za wolne słowo

Nowela ustawy podwyższająca stawki radiowych i telewizyjnych opłat koncesyjnych oznacza konieczność zapłaty przez Radio Maryja i Telewizję Trwam ok. 45 mln zł rocznie - stwierdza "Nasz Dziennik". Według zasiadającego w KRRiT Krzysztofa Lufta ta kwota jest nieprawdziwa.

Takie bariery finansowe oznaczają dla nas likwidację tych mediów - alarmuje o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja. Jak mówi, nowe stawki doprowadzą do likwidacji mediów katolickich w Polsce, w tym przede wszystkim Radia Maryja i TV Trwam. "To wszystko zmierza do tego, żeby odebrać głos katolikom i mediom niezależnym. W każdym totalitaryzmie tak robiono, że chciano mieć media, media, powiedziałbym, mętnego nurtu, żeby ludziom zamącić w głowach i by ludzie wierzyli w to, co mówią rządzący, mający władzę" - ocenia duchowny.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, liczy, że do Trybunału Konstytucyjnego trafi zarówno ta nowela, jak i zmiana Prawa telekomunikacyjnego. Jak podkreśla "NDz", do tej ostatniej regulacji, nad którą teraz pracuje Senat, wpisano drastyczny wzrost stawek opłat za częstotliwości.

Wnioski do TK w tej sprawie zapowiedziały już Prawo i Sprawiedliwości oraz Solidarna Polska - przypomina dziennik.

Zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft podkreśla, że kwoty podawane przez "NDz" nie są prawdziwe. "Dyrektor Radia Maryja mija się z prawdą i robi to w sposób świadomy, ponieważ dobrze wie, że Radio Maryja jest zwolnione z opłat koncesyjnych jako nadawca społeczny i nie płaci ani złotówki" - oświadczył w piątek.

Zaznaczył, że z kolei koncesja satelitarna dla TV Trwam została w lipcu tego roku przedłużona do 2023 r. Jednorazowa opłata za tę koncesję to 10 tys. zł.

"Ani jedno, ani drugie nie ulegnie zmianie po nowelizacji ustawy. Natomiast jeśli chodzi o obecność TV Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1), gdyby wygrała ona konkurs, to opłata koncesyjna będzie dokładnie taka sama, jak w przypadku nadawców, którzy już są na nim obecni, tj. ok 12 mln zł za 10 lat" - dodał Luft.

Podkreślił, że opłata w wysokości 26 mln zł będzie dotyczyć jedynie nadawców nadających program w jakości HD, gdyż sygnał taki zajmuje dwa miejsca na multipleksie.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o rtv w tym tygodniu. Wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia. Dzięki temu KRRiT będzie mogła przed końcem tego roku ogłosić konkurs na kolejne miejsca na multipleksie, do czego jest zobowiązana ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

W noweli określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji. Np. w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego - na multipleksie - będzie to blisko 25,9 mln zł (ostatnie nadajniki analogowe mają być wyłączone do końca lipca 2013 r.). Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9