Reaguj na nadużycia

Polska psycholog-seksuolog proponuje program dla Centrum Ochrony Dziecka przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim

Nauczyć wychowawców reagować na znaki możliwego nadużycia to – jak podkreśla psycholog-seksuolog Ewa Kusz – jeden z istotnych celów programu szkoleniowego proponowanego przez Centrum Ochrony Dziecka przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Centrum zorganizowało w dniach od 29 października do 1 listopada w podmonachijskim miasteczku Freising międzynarodową konferencję nt. trudności z komunikacją traumatycznych doświadczeń, jakie przeżyły dziecięce i małoletnie ofiary nadużyć seksualnych.
Uczestniczą w niej przedstawiciele partnerów centrum oraz niektórych episkopatów oraz specjaliści m.in. z USA, Anglii i Kanady.

Ewa Kusz zwraca uwagę, że w Polsce, w tym także w prowadzonych przez Kościół szkołach, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych jak również w duszpasterstwie dzieci i młodzieży, wychowawcom i opiekunom przydałyby się szkolenia uwrażliwiające na ewentualne oznaki nadużyć oraz kompetencje, by właściwie je odczytać i odpowiednio na nie reagować. Jej zdaniem, o ile instytucje kościelne m.in. opiekuńcze czy charytatywne w Polsce są wsparciem dla różnego rodzaju potrzebujących, to niesienie różnorodnej pomocy tym, którzy doświadczyli nadużyć seksualnych w rodzinie i poza nią pozostaje wciąż niezagospodarowanym polem działania, w dużym stopniu ziemią niczyją.

Uczestniczka międzynarodowej konferencji przypomniała, że w języku polskim są dostępne publikacje wydane przez Fundację Dzieci Niczyje, jak np. poradnik dla rodziców i profesjonalistów pt. „Jak chronić dzieci przed wykorzystaniem seksualnym?” oraz poradnik dla pedagogów, nauczycieli i opiekunów dziecka pt. „Pomoc dzieciom wykorzystywanym seksualnie”. Niestety, w środowiskach kościelnych na co dzień stykających się z dziećmi i młodzieżą są one mało znane.

W czasie konferencji wiele uwagi poświęcono także osobom niepełnosprawnym i barierom, jakich doświadczają w komunikacji o nadużyciach a także ich przezwyciężaniu. Nierzadko sygnały jakie wysyłają pozostają niezauważone lub są lekceważone – mówiła E. Kusz.

Konferencja jest również okazją do spotkania się międzynarodowych partnerów Centrum, którzy wdrażają program zdobywania kompetencji potrzebnych do stawiania czoła przypadkom nadużyć seksualnych dzieci i młodzieży. Jest to program kształcenia online. Centrum aktualnie współpracuje z ośmioma partnerami z następujących krajów: Niemcy; Włochy, Argentyna, Ekwador, Indie, Indonezja, Ghana oraz Kenia.

W pierwszym dniu, poza przedstawicielami aktualnych partnerów Centrum uczestniczyli w nim również przedstawiciele niektórych Konferencji Episkopatów, którzy zajmują się ochroną dzieci, m.in. z Anglii, Irlandii i z krajów nordyckich. W drugim dniu, gdy głównym tematem była ochrona dzieci upośledzonych, uczestniczyli także przedstawiciele różnych niemieckich instytucji. Z Polski w konferencji uczestniczą: dr Adam Żak SJ i Ewa Kusz.

Organizatorem międzynarodowej konferencji jest Centrum Ochrony Dziecka przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim we współpracy z archidiecezją München - Freising i Departamentem Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm.

«« | « | 1 | » | »»
 • wkurzony na hipokryzje
  01.11.2012 15:38
  Nadużycie to nie tylko dotyk, nadużyciem jest już nawet obraz!!!!!!!!!! Jakie mamy drogi i ulice?????
  Jaka telewizje, bajki, nawet ksiazki, bilbordy, reklamy etc. Ludzie nie rozsmieszajcie mnie, rodzice od siedmiu bolesci, chrzescijanie, katolicy.
 • news
  01.11.2012 20:06
  Nie wierzycie że już obraz może być nadużyciem? Nic dziwnego, gdybyście wierzyli ten kraj nie tak by wyglądał.
  Nie o wygląd jednak tylko chodzi, w stosunku do dzieci jest to ich niszczenie! Ich czystości, wrażliwości, osobowości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5