O modlitwę i o pomoc finansową proszą koordynatorzy peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”.
W niedzielę 28 października w niemieckiej Fuldzie doszło do wypadku, w wyniku którego „Life Mobil”, z Ikoną, został poważnie uszkodzony. Pojazd uderzył w zbyt niską bramę. W efekcie zostały wypadły wszystkie szyby z ołtarza. „Nie jest łatwo zbić taką szybę, w którą można rzucić dużym kamieniem z odległości 2 metrów i nawet się jej nie porysuje. Nie tylko feretron, ale i sama Ikona jest uszkodzona, na szczęście tylko ramka na lewym górnym rogu. Główna część Ikony jest nienaruszona” – informuje Human Life International - Polska.
Ołtarz pozostał w Fuldzie i zajmą się nim specjaliści, a Ikona pojechała do Kassel, zgodnie z harmonogramem. 2 listopada Ikona ma wjechać do Belgii, a 5 listopada do Wielkiej Brytanii. „Tam ołtarz jest absolutnie konieczny” – podkreślają świeccy liderzy ruchów obrony życia, którzy apelują o pomoc i modlitwę.
„Ołtarz ten jest prototypem i przy wszelkich naprawach nie można działać rutynowo. Trzeba też sprawdzić i naprawić feretron. Potrzebne są dodatkowe fundusze na łączność, transport i reperacje. A są to niestety wydatki absolutnie wcześniej nieplanowane” – zaznaczają pomysłodawcy peregrynacji.
Tej jesieni Ikona Częstochowska odwiedzi: Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię. Na Boże Narodzenie dojedzie do Fatimy w Portugalii. W przyszłym roku zaplanowano kolejny etap pielgrzymki, który rozpocznie VII Światowy Kongres Modlitwy w Obronie Życia na początku marca w Fatimie. Natomiast od maja 2013 Ikona będzie podróżować po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Ta bezprecedensowa podróż rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku, a na jej trasie znalazło się 17 krajów: Rosja, Białoruś, Ukraina, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Austria, Liechtenstein i Szwajcaria. Obecnie Ikona odwiedza Niemcy.
Strona internetowa peregrynacji znajduje się pod adresem: www.odoceanudooceanu.pl.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).